مزوتراپی غبغب: مزایا، مراحل، مراقبت ها و عوارض

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

ممکن است از ظاهر غبغب خود خجالت زده بشوید اگر لایه ای از چربی زیر پوست و در اطراف چانه و گردن داشته باشید. خوشبختانه، گزینه های زیبایی برای رفع این مشکل وجود دارند. مزوتراپی درمانی بدون جراحی است و شامل تزریقات متعددی حاوی ترکیبات متنوع به چربی زیر پوست می باشد. این تزریقات با ایجاد لیپولیز، پارگی و مرگ در سلول های چربی، آن ها را هدف می گیرند. برای از بین بردن سلولیت / چربی موضعی ذخیره شده (غبغب، افتادگی صورت و بازو و چربی های موضعی برجسته) استفاده می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این مشکل زیبایی و چگونگی درمان غبغب با روشی کم تهاجمی این مقاله را بخوانید.

حتی با اینکه رژیم غذایی سالم و ورزشی را دنبال می کنید، هنوز رفع غبغب برای شما مشکل است؟ اگر بله وقت آن است که از غبغب خود با استفاده از تزریق مزوتراپی خلاص شوید. برای اطلاعات بیشتر در مورد مزوتراپی، درمان و چگونگی انجام آن با دکتر الناز احمدی تماس بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02122026697 تماس حاصل فرمایید.

علت ایجاد غبغب چیست؟


آیا از داشتن غبغب خود آگاه هستید؟ در غیر این صورت این پدیده به عنوان چربی زیر چانه شناخته می شود، غبغب به لایه ای از چربی که زیر چانه و به علت افتادگی پوست ایجاد شده است، معروف است. از آنجایی که غبغب قسمت مهمی از ظاهر است، داشتن آن می تواند نسبتا از عزت نفس کم کند.

 

علت غبغب

برخلاف اعتقاد عمومی، غبغب لزوما به علت چاقی مفرط به وجود نمی آید. سایر عوامل زمینه ساز می توانند شما را مستعد داشتن غبغب کند. در زیر هفت علت ایجاد غبغب و نکاتی برای پیشگیری از آنها آمده است.

مشکلات سلامتی 

غبغب ممکن است بدون تغییر در رژیم غذایی یا سطح فعالیت فیزیکی ایجاد گردد یا می توانند نتیجه یک بیماری زمینه ای باشد؛ مثلا، داشتن تیروئید کم کار باعث می شود غدد لنفاوی ملتهب شوند و منجر به ایجاد گواتر گردد که باعث می شود گردن ورم کند.

 

سلامتی و غبغب

یکی دیگر از دلایل پزشکی غبغب، سندرم کوشینگ است که با چاقی در قسمت بالای بدن و مقدار بالای تجمع چربی در گردن مشخص می شود. دیگر بیماری های مرتبط در ایجاد غبغب شامل عفونت سینوسی، اختلالات کلیوی و التهاب غدد بزاقی می شوند.

ژنتیک

حنی اگر از نظر جسمانی مناسب هستید، ممکن است باز هم از داشتن غبغب رنج ببرید. ممکن است تصمیم بگیرید که ساعت ها در باشگاه بمانید تا وزن بدن خود را مناسب نگه دارید، ولی باز به نظر این کار نتیجه ای روی ناحیه چانه نداشته باشد. به احتمال زیاد با وزن اضافی سر و کار ندارید. در عوض، ژنیتک شما می تواند مضنون ایجاد این مشکل باشد.

ژنتیک و غبغب

 

آیا خواهر، برادر یا والدین شما غبغب دارند؟

اگر سابقه پزشکی خانوادگی در مورد کشسانی کم پوست یا غبغب دارید، احتمالا در مقطعی از زندگی خود همین مشکل را خواهید داشت؛ زیرا ژنتیک چگونگی توزیع چربی در بدن را مشخص می کند. غبغب ژنتیکی معمولا به آسانی درمان نمی شود. باید با یک متخصص زیبایی در مورد بهترین راه مشورت کنید.

بالا رفتن سن

زمانی که به سن خاصی می رسید، پوست شما شروع به تغییر می کند. اگر فقط می توانستیم کاری کنیم که که پوست خود را جوان و درخشان نگه داریم، بیشتر ما برای بدست آوردن آن فرمول مخفی صف می کشیدیم ولی متاسفانه زندگی به این آسانی نیست. پیری فرایندی اجتناب ناپذیر است؛ بنابراین ممکن است شروع به قبول کردن آن کنیم.

 

سن و غبغب

 

چین و چروک شروع به ظاهر شدن می کنند. در حالی که پوست استحکام و کشسانی خود را از دست می دهد و منجر به افتادگی پوست در قسمت های مختلف بدن می شود. افتادگی مخصوصا در ناحیه اطراف گردن قابل ملاحظه است و می تواند منجر به ایجاد غبغب شود. اگر در این مرحله از زندگی خود هستید، از نور خورشید پرهیز کنید که از عوامل رایجی در نظر گرفته می شود که باعث پیری سریعتر و مشهودتر پوست می شود.

وزن

چاقی یکی از اصلی ترین دلایل افزایش خطر دیابت، آپنه خواب و تعداد بیشماری از بیماری های قلبی عروقی می باشد. بعلاوه، چاقی یکی از مهمترین علل غبغب است. چانه یکی از رایج ترین مناطقی است که چربی اضافه تمایل به تجمع در آن دارد. هر چه چربی بیشتری داشته باشید، پوست بیشتر در اطراف چانه و گونه ها افتاده می شود و ظاهر چاق تری را به شما می دهد.

 

وزن و غبغب

 

افراد چاق نسبت به افراد با شکل بدنی مناسب، شانس بیشتری برای داشتن غبغب دارند. حتی اگر وزن از دست بدهند، باز هم هیچ تضمینی برای ناپدید شدن غبغب وجود ندارد. برای فهمیدن وزن ایده آل خود، از پارامترهای شاخص توده بدنی (BMI) استفاده کنید. به طور کلی، هر اندازه ای بین 25 تا 29.9 نشان دهنده وزن اضافه است و عدد بالای 29.9 مراحل مختلف چاقی را نشان می دهد.

رژیم

همیشه باید مراقب باشید که چه می خورید و چقدر مصرف می کنید، زیرا رژیم غذایی ناسالم یکی از رایج ترین علل ایجاد غبغب است. خصوصا غذاهای سرخ کرده به علت ایجاد غبغب در میان سایر علائم بدنام می باشند. برای کاهش احتمال ایجاد غبغب، رژیم غذایی را به کار ببرید که کالری، غذای فراوری شده و چربی ناسالم پایینی داشته باشد.

وضعیت بدن

همانطور که به نظر می رسد ساده می باشد، حالت بدنی نیز می تواند به طور قابل ملاحظه ای عضلات گردن و چانه را ضعیف کند. با گذشت زمان، ممکن است پوست اطراف چانه کشسانی خود را از دست بدهد، چون ماهیچه های این قسمت به اندازه کافی استفاده نمی شوند واین می تواند منجر به ایجاد غبغب گردد؛ مثلا، اگر هنگام کار با لپ تاپ سر خود را به سمت پایین بگیرید و کار کنید، اندازه چانه شما ممکن است افزایش یابد. این امر می تواند منجر به افتادگی پوست گردن شود و شبیه غبغب به نظر برسد.

 

وضعیت بدن و غبغب

 

از دست دادن ماهیچه ها

اگرچه متداول نمی باشد، اما از دست دادن تعداد زیادی ماهیچه احتمالا منجر به ایجاد غبغب شود. این به این علت است که عضلات نقش مهمی در حمایت چانه دارند. در غیاب آنها، چانه ضعیف شده و شل می شود. برای اجتناب از این وضعیت، سعی کنید عضلات خود را با انجام جلسات ورزشی مرتب تقویت کنید.

مزوتراپی چیست و چگونه کمک می کند؟


مزوتراپی یک عبارت گسترده برای انواع زیادی از درمان های تزریقی می باشد که می تواند چربی های اضافه را حذف و پوست را سفت کند. این تزریقات ممکن است شامل داروهای ساخته شده، هورمون ها، ویتامین ها، داروهای هومیوپاتی (مانند عصاره های گیاهی) و غیره باشند.

 

مزوتراپی برای غبغب

 

یکی از انواع مزاتراپی که می تواند به کاهش غبغب کمک کند کیبلا می باشد که شکل تزریقی سدیم دی اکسی کولیک اسید است و مولکولی طبیعی می باشد که می تواند چربی را تجزیه کند. کیبلا توسط سازمان غذا و دارو تایید شده است و درمان موثری نیز از خود نشان داده است.

در هنگام درمان، پزشک معالج از سوزن های بسیار ظریفی برای تزریق کیبلا به داخل مزودرم یا لایه میانی پوست استفاده می کند. ترکیب سدیم دی اکسی کولیک اسید، چربی اطراف چانه و گردن را حل می کند. زمانی که چربی حل شد، سوخت و ساز بدن شما به طور طبیعی سلول های چربی را از محل درمان پاکسازی خواهد کرد.

کیبلا چیست؟


درمانی آرایشی و قابل اعتماد است که برای کاهش چربی زیر چانه بی خطر و موثر می باشد. کیبلا از طریق تزریق های کوچک مشابه آزمایش سل یا تزریق انسولین تزریق می شود. در مطب انجام می شود و معمولا از پمادهای بی حسی و یخ برای راحتی استفاده می شود. این درمان تقریبا 15 دقیقه زمان می برد تا کامل گردد. کیبلا باید به چربی زیر چانه تزریق شود و سلول های چربی را تخریب می کند. سپس بدن این سلول های تخریب شده در این ناحیه را متابولیزه میکند و ممکن است همراه با التهاب موقتی در نواحی تزریق باشد، اما تعداد سلول های چربی و توانایی تجمع چربی در این ناحیه را کاهش می دهد. تعداد متفاوتی از ویال های کیبلا بسته به ضخامت و ناحیه چربی تزریق می شود. در کل یک الی دو ویال در یک زمان تزریق می شود. نتایج چشمگیر هستند اما فوری نمیباشند. معمولا حداقل 2 جلسه درمانی با فاصله یک ماه از هم انجام خواهد می شود. دست یابی به نتیجه نهایی ممکن است تا شش جلسه درمانی طول بکشد.

مزایای مزوتراپی چه هستند؟


اگرچه مقداری عوارض جانبی بعد از مزوتراپی وجود دارد، اما این علائم در مقایسه با چیزی که در درمانی بزرگ تجربه خواهید کرد بسیار خفیف می باشند. هیچ برشی وجود ندارد، فقط سوزن های کوچکی در محل های تزریق وجود دارند.

 

مزایای مزوتراپی غبغب

 

علاوه بر این، نیاز به داشتن دوره نقاهت طولانی بعد از مزوتراپی نمی باشد؛ مثلا، اگر لیپوساکشن انجام داده باشید، بهبودی تا شش ماه زمان خواهد برد.

چه کسی واجد شرایط می باشد؟


کیبلا و مزوتراپی هر دو روی افراد با دامنه وزن مناسب که سعی می کنند غبغب خود را حذف کنند، به خوبی عمل می کند. هیچ یک از گزینه های درمانی به عنوان روش کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود و اگر کاهش وزن هدف شما باشد، پزشک به شما کمک می کند تا گزینه درمانی مناسب تری را پیدا کنید. خانم های باردار و افرادی که در آینده نزدیک قصد دارند جراحی را روی ناحیه گردن/ صورت انجام دهند، از تزریق کیبلا پرهیز کنند.

در غیر این صورت، کیبلا و مزوتراپی هر دو به اکثر بیمارانی که می خواهند غبغب خود را کوچک یا حذف کنند، پیشنهاد می شود.

بانوان و آقایانی که به روش درمانی کیبلا فکر می کنند، باید در مورد کاری که این روش می تواند انجام بدهد واقع بین باشند. همچنین بیمارانی که به دنبال درمان با کیبلا هستند نیز باید از سلامت جسمانی خوبی برخوردار باشند، باردار یا شیرده نباشند و اختلال عصبی عضلانی یا پیشینه واکنش نامناسب به محصول را نداشته باشند. باید در رابطه با نتیجه مورد نظر خود با پزشک صحبت کنند تا از قابل دست یابی بودن اهداف خود اطمینان حاصل گردد.

کیبلا فقط روی یک ترکیب (چربی) از خط گردن اثر می کند و برای جوانسازی کامل تر گردن و قسمت پایین صورت: لیفت گردن ممکن است همراه با مراقبت های پوستی و یا لایه برداری پوست در نظر گرفته شود. پزشک نیز شما را تشویق به انجام اقدامات پیشگرانه پوستی مانند استفاده از ضد آفتاب و ترک سیگار می کند.

آماده سازی


معمولا حدود شش جلسه درمانی برای دست یابی به نتایج دلخواه زمان نیاز است. قبل از جلسه درمانی، پزشک ممکن است به شما بگوید آسپرین یا داروهای NSAID ها را استفاده نکنید تا خطر خونریزی و کبودی کاهش یابد.

هر جلسه متفاوت است، اما در طول هر جلسه، پزشک معالج عامل بی حسی یا بی حسی موضعی را برای پوست شما استفاده می کند تا حس راحت بیشتری را به شما بدهد. سپس سدیم دئوکسی کولیک اسید را به نواحی اصلی چانه و گردن تزریق می کند.

روش درمان


کیبلا روشی درمانی است که در مطب ارائه می شود، بی خطر، قابل اعتماد و بدون دوران نقاهت یا دارای مدت زمان کمی دوران بهبودی می باشد. نواحی تحت درمان مشخص می شود، با شبکه شطرنجی علامت گذاری شده و سپس بی حسی موضعی یا کمپرس سرد روی این نواحی قرار می گیرد تا به راحتی و کاهش کبودی کمک کند. کیبلا با سوزن های ظریفی به صورت سوسپانسیون مایع در حجم های بسیار کوچک تزریق می شود تا مقادیر نسبتا استانداردی را به نواحی تحت درمان در زیر پوست برساند. بعد از تزریق برای کاهش التهاب و کبودی از یخ استفاده می شود. کل درمان ممکن است 15 دقیقه زمان ببرد و می توانید در همان روز دوباره به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازید. دست یابی به بهترین نتایج، احتمالا نیاز به شش جلسه درمان در ماه های جداگانه داشته باشد.

 

درمان با مزوتزاپی غبغب

 

عوارض جانبی


با اینکه مزوتراپی تقریبا درمانی غیر تهاجمی می باشد، ممکن است عوارضی را بعد از درمان داشته باشید؛ مانند:

  • التهاب و قرمزی
  • کبودی
  • حساسیت در اطراف گردن و چانه
  • تغییر رنگ پوست
  • خارش
  • جوش

این عوارض جانبی باید بعد از جلسات ناپدید شوند. در آخر، پزشک معالج بعد از هر جلسه عکس برداری انجام می دهد تا بتوانید نتایج و پیشرفت درمان را مشاهده کنید.

چه زمان می توانم نتایج را مشاهده کنم؟


بسته به شدت غبغب، امکان دارد حداقل به سه یا شش تزریق نیاز داشته باشید. نتایج معمولا بین 4 تا 6 هفته قابل مشاهده خواهند بود. پزشک مرحله به مرحله پیش می رود و همانطور که نتایج ایجاد می گردند، تزریقات بیشتر یا کمتری را پیشنهاد می دهد. در نهایت، می توانید تفاوت زیادی را در طول چند ماه داشته باشید.

 

نتایج مزوتراپی غبغب

 

آیا دوران نقاهتی وجود دارد؟


بلافاصله پس از درمان با کیبلا، پزشک بر استفاده از کمپرس یخ هر 4 تا 6 ساعت یک بار در روز اول و همچنین آبرسانی مناسب به بدن به منظور کمک به حذف محصولات جانبی چربی تاکید می کند. این کار به کم کردن هر نوع کبودی و التهاب احتمالی در محل تزریق کمک می کند. التهاب بعد از تزریق کیبلا معمولا فقط محدود به ناحیه تزریق می شود و ممکن است برای ده روز باقی بماند. یخ و ماساژ به رفع آن کمک می کنند. فعالیت های طبیعی مانند فعالیت های جسمانی در روز بعد از درمان بلا مانع می باشند.

خواهید دید که کیبلا تقریبا در 48 ساعت تاثیر می گذارد و در ماه آینده نیز بهبود خواهد یافت ولی ممکن است به چندین جلسه درمانی نیاز باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی