علت خشکی پوست صورت (تغذیه، آب و هوای خشک، عوارض دارویی و …)

۱۹ دی ۱۴۰۲

پوست از لایه های مختلف سلولی تشکیل شده است؛ بیرونی ترین لایه پوست اپی درم نامیده می شود که توسط چربی ها و پروتئین ها تغذیه می شود و همچنین به ایجاد رطوبت مورد نیاز اپی درم کمک می کند. چربی طبیعی پوست به نگهداری رطوبت پوست کمک می کند، بنابراین رطوبت پوست تبخیر نمی شود. وقتی پروتئین ها، چربی ها و یا روغن طبیعی پوست کم یا ناقص می باشد، به علت شرایط جوی، باعث خشکی پوست می شود.

مراقبت های پوستی مناسب، توجه به شرایط آب و هوایی، رژیم غذایی سالم، ورزش و خواب مناسب می توانند به ما در کنترل بیماری های مختلف مثل خشکی پوست کمک کند.

در بیشتر موارد، خشکی پوست مسئله جدی نیست و همیشه با مراقبت ها مناسب و اصلاح سبک زندگی قابل درمان می باشد. اما در موارد حاد، ممکن است منجر به عوارضی مانند ترک های عمیق همراه خونریزی و بیماری های پوستی مانند اگزما شود. در اینگونه موارد، پزشک باید بررسی کند تا متوجه دلیل خشکی پوست شود و درمان مناسب را انجام دهد. ترک های همراه با خونریزی ممکن است باعث عفونت های ثانویه ای شود که نیاز به درمان با آنتی بیوتیک دارند. اگر علی رغم مراقبت های مناسب، خشکی پوست ادامه یافت، باید با پزشک مشورت کنید. در صورتی که پوست بدون بثوراتی مانند جوش، آکنه و… یا خارش، حس خارش پیدا کرد و سوزش پوست مانع خوابیدن شد، نباید مراجعه به پزشک را به تاخیر بیندازید. همیشه دانستن دلیل خشکی پوست و بدن قبل از شروع درمان مهم می باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تشخیص علت و درمان خشکی پوست صورت و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو،  با شماره تلفن 02122026697 تماس حاصل فرمایید.

علل خشکی پوست صورت


بگذارید دلایل متعدد خشکی پوست صورت را بررسی کنیم:

صابون های قوی

 یکی از دلایلی که باعث خشکی پوست می شود استفاده از صابون های قوی و محصولات بهداشتی است که مواد شیمیایی بسیاری دارند. صابون ها حاوی امولسیون هایی هستند که چربی را از بین می برند، بنابراین در این روند، روغن طبیعی و مناسب پوست که به محافظت از رطوبت کمک می کند را نیز دفع می کنند.

قرار گرفتن بیش از حد در معرض آب

حمام های داغ به مدت طولانی، شنا، لایه بردارهای قوی و غیره باعث خشکی پوست صورت می شوند. زیرا قرار گرفتن در آب به مدت طولانی، روغن طبیعی پوست را که به نگهداری رطوبت پوست کمک می کند را می شوید. شنا در آب کلر دار نیز یکی ازدلایل خشکی پوست صورت می باشد. کلر روغن های طبیعی و مهم پوست را می شوید و باعث ایجاد خشکی پوست صورت می شود.

 

آب و هوای خشک

آب و هوای خشک  و شرایط محیطی یکی از دلایل اصلی خشکی پوست صورت می باشد. مقدار رطوبت موجود در محیط نقش بسیار مهمی را در حفظ رطوبت پوست دارد. شرایط آب و هوایی خشک مانند فصل های سرد و خشک یا فصل های گرم و خشک، مشکلات خشکی پوست را به وجود می آورند. وضعیت هوا، اتاق های گرمایشی، کوره ها و شومینه ها داغ و غیر نیز رطوبت را می گیرند و باعث خشکی پوست می شوند.

نوع پوست

شش نوع دسته بندی پوست بر اساس فیتزپاتریک تشخیص داده شده است که از روشن ترین به تیره ترین می باشد. در پوست های روشن، متوسط و تیره احتمال خشکی پوست به دلایل خاصی وجود دارد.

 برای مثال، پوست تیره به خاطر سطح پایین سرامید و محتویات مایع و سطح بالای از دست دادن آب از طریق پوست؛ پوست متوسط به خاطر تحریکات و سطح متوسط از دست دادن آب؛ و پوست روشن به خاطر سطح سرامید خود، حساسیت پوست و کمبود آب، در خطر خشکی پوست هستند.

اگزما و التهابات پوستی (درماتیت آتوپیک)

اگزما بیماری ژنتیکی است، اما درماتیت آتوپیک می تواند به خاطر ژنتیک  یا اثرات متقابل محیطی رخ دهد ولی علائم مشابهی دارند. هر دو منجر به بثوراتی با علائم مشابه می شوند و شامل قرمزی، خارش شدید و زبری یا خشکی پوست صورت هستند.

این بثورات می توانند در هر نقطه از بدن اتفاق بیوفتند، اما بیشتر در بین مفاصل، کف دست ها و پاها رایج هستند.

پسوریازیس

پسوریازیس بیماری ژنتیکی پوست می باشد و توسط بیش فعالی سیستم ایمنی بدن ایجاد می گردد، علائم آن شامل:

 • قرمزی
 • پوست زبر
 • خارش، درد پوستی
 • ضخیمی، خشکی پوست که باعث ایجاد لک می شوند

اکثر لکه های پوست خشک معمولا در نواحی بین مفصل ها، پایین کمر، کف دست ها و پاها ایجاد می شوند.

روزاسه

روزاسه بیماری مزمن می باشد که اغلب پوست صورت را تحت تاثیر قرار می دهد و با علائم زیر شناخته می شود:

 • قرمزی
 • التهاب
 • حس گرما یا سوختگی در پوست
 • ضخیم شدن و خشکی پوست صورت
 • رگ های خونی مشهود زیر یا اطراف چشم
 • حساسیت و آزردگی چشم
 • خشکی پوست

توافقی بر اینکه چه چیزی باعث ایجاد روزاسه می شود هنوز وجود ندارد، اما بیشتر به ژنتیک مربوط می باشد تا دلایل محیطی و بیشتر در افرادی که پوست روشن دارند متداول است.

ژن FLG

این ژن پروتئین فیلاگرین را تولید می کند، این پروتئین از پوست در مقابل مواد حساسیت زا و ترکیبات بیگانه دیگر محافظت می کند. درصد قابل توجهی از افراد مبتلا به خشکی پوست مکرر، نسخه ای از ژن تغییر یافته FLG را دارند که پروتئین محافظتی کمتری را تولید می کند و پوست را در برابر خشکی آسیب پذیر می کند.

مصرف الکل و دخانیات

استفاده از تنباکو جریان خون را کاهش می دهد و خشکی و تغییر رنگ پوست را نیز به همراه دارد و همچنین مخزن مواد مغذی مانند ویتامین C که به محافظت و ترمیم پوست کمک می کند را کاهش می دهد. استفاده از دخانیات به صورت مداوم پوست را در مقیاس بالایی پیر می کند و یاعث ایجاد افتادگی و چین و چروک عمیق می شود.

نوشیدن بیش از حد الکل نیز می تواند پوست صورت را خشک کند. الکل مایعات بدن را می کشد و مانع جذب مواد معدنی و ویتامین ها، به طور قابل توجهی ویتامین B6 که در سطح رطوبت پوست دخیل است، می شود.

بعضی داروها 

برخی داروهای خوراکی مثل آنتی هیستامین ها، قرص های کنترل فشار خون بالا و کلسترول باعث خشکی پوست صورت می شوند.

بالا رفتن سن

بالا رفتن سن نیز دلیل اصلی خشکی پوست صورت می باشد. زیرا، با بالا رفتن سن، غدد چربی تمایل کمتری به ترشح روغن طبیعی پوست دارند که باعث خشکی پوست می شوند.

رژیم غذایی 

رژیم غذایی ما نقش حیاتی در حفظ لغزندگی و رطوبت پوست دارد. سوء تغذیه و کمبود ویتامین A اغلب باعث خشکی پوست صورت در بانوان می شود.

قرار گرفتن در معرض آفتاب

گرمای خورشید رطوبت را از لایه بیرونی پوست می گیرد و تشعشات UV نیز می توانند باعث تخریب لایه بیرونی پوست شوند. پوست خشک ناشی از گرمای آفتاب اغلب با چین و چروک و شلی پوست شناخته می شود.

حساسیت ها

حساسیت ها مستقیما باعث ایجاد خشکی پوست صورت نمی شوند. با این حال، آلرژی ها می توانند پوست را تحریک کنند، منجر به خارش ملایم تا شدید بشوند و این خارش می تواند باعث ایجاد قرمز پوست و پوسته پوسته شدن آن شود.

علائم پوست خشک 


علائم پوست خشک 

پوست خشک معمولا روی بازوها، دست ها، ساق پاها، پاها و شکم تاثیر بگذرد. اما مناطقی از بدن که در معرض اصطکاک مداوم قرار دارند، مانند مچ و کف پاها، به شدت تحت تاثیر خشکی پوست قرار می گیرند. بگذارید به علائم متعدد خشکی پوست نگاهی بیندازیم:

 • خارش یکی از رایج ترین علائم خشکی پوست می باشد. روان کننده ها و رطوبت رسانی ناکافی خارش و آزردگی پوست را ایجاد می کند. خاراندن مداوم ممکن است پوست را بیشتر تحریک کند، منجر به قرمزی و التهاب بشود، در بدترین حالات، پوست می تواند تیره و ضخیم شود.
 • خشکی پوست صورت معمولا با خطوط و ترک های ریز روی پوست شروع می شود. در بدترین حالات، این ترک های ظریف ممکن است وسیع تر بشوند و شروع به خونریزی کنند.
 • علامت رایج دیگر خشکی پوست، پوست لک شده و زبر می باشد. با شدت یافتن این وضع، پوست کنده می شود.
 • پوست خشک را به وسیله ظاهر پژمرده و کدر میتوانید فورا تشخیص بدهید. در پوست خشک کمبود درخشندگی و روشنی مربوط به رطوبت نامناسب پوست دیده می شود.
 • پوست خشک تحت تاثیر قرار گیری در معرض آب قرار می گیرد به طوری که شخص احتمالا حس سفتی در پوست بعد از حمام یا شنا می کند. یکی از علائم پوست صورت بسیار خشک، سفتی و ضایعات باز می باشد.

نکاتی اساسی برای جلوگیری از خشکی پوست صورت


نکاتی اساسی برای جلوگیری از خشکی پوست صورت

دلایل متنوع دیگری نیز می تواند برای خشکی ناگهانی پوست وجود داشته باشند که ممکن است باعث نگرانی و ترس ما بشوند. پوست خشک را می توان به صورت بسیار موثری در خانه با انجام نکات ساده و روش های پیشگیری درمان کرد.

 • همیشه فورا بعد از حمام کردن یا قرار گرفتن در معرض آب از مرطوب کننده های مناسب استفاده کنید. در طول روز هر زمان که نیاز است از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • در شرایط آب و هوایی سرد یا گرم وقتی که مجبورید وسایل گرمایشی یا سرمایشی روشن کنید، از دستگاه بخور در خانه استفاده کنید.
 • حمام کردن با آب ولرم، هرگز دوش با آب داغ دوش نگیرید. بیشتر از 10 دقیقه دوش نگیرید و از شنا کردن برای مدت طولانی تا حد ممکن پرهیز کنید.
 • چربی های سالم را در رژیم غذایی خود بگنجانید. رژیم های غذایی کم چربی اغلب باعث خشکی پوست صورت می شوند. بدن ما به چربی های ضروری نیاز دارد تا تعادل چربی را در بدن حفظ کند.
 • در طی روز مقددار زیادی آب بنوشید.

از صابون های ملایم و رطوبت رسان برای شستشوی صورت استفاده کنید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی