مشاوره رایگان
واتساپ

رفع خط اخم با تزریق ژل: مزایا و عوارض

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

ایجاد حالت چهره اخم نتیجه هماهنگی و فعالیت چندین عضله همکار در صورت است . با گذشت زمان  با تداوم این فعالیت در قسمت عضلات ایجاد کننده اخم , این خط اخم  به صورت پایدار و همیشگی باقی می ماند حتی در زمانی که شخص اخم نمی کند نیز این خط اخم قابل رویت است .

یکی از بهترین روش های از بین بردن چروک ها و خطوط اخم پیشانی، تزریق ژل فیلر می باشد. این ژل ها که از مواد سازگار با بدن انسان مانند هیالورونیک اسید ساخته شده اند، با پر کردن چروک ها به ایجاد ظاهری جوانتر و شاداب تر کمک می کنند.

عوامل ایجاد کننده خط اخم چیست ؟


عوامل ایجاد کننده خط اخم

خط اخم ایجاد شده در حدفاصل بین دو ابرو به علت انقباض و انبساط مداوم عضلات صورت است که این عضلات در ایجاد حالات صورت و دربیان حال و احوال شخص مورد استفاده قرار می گیرد . در طول زمان با افزایش سن میزان انعطاف پذیری و الاستیسیته پوست کاسته شده . نتیجه اینکه  حتی اگر شخص اخم هم نکند این خطوط اخم  بازهم نمایان خواهند شد . به این خطوط ایجاد شده در پوست چین و چروک پایدار گویند .

افرادی که رنگ پوست روشن دارند ( موی رنگ روشن و چشمان ابی ) میزان رنگدانه ملانین کم تری در ساختار پوست خود دارند . کمبود میزان ملانین پوست یعنی اینکه به صورت ذاتی پوست این افراد سد حفاظتی ضعیف تری  در مقابله با پرتو های UV  دارد که منشا این پرتو نور خورشید است که در طول مدت زمانی که در معرض نور خورشید قرار بگیریم این پرتو باعث اسیب به پوست می شود و در نتیجه پوست این افراد بیش تر مستعد چین و چروک و خطوط می باشد .

بدون توجه به نوع پوست هرچه که شخص بیش تر در معرض پرتوهای UV نور خورشید قرار بگیرد و یا سیگار بکشد و در معرض عوامل استرس زای محیطی قرار بگیرد شدت و سرعت ایجاد خط و خطوط و چین و چروک های پوستی و سرعت پیر شدن و آسیب پوستی  افزایش می یابد .

ماهیت ژل های پرکننده پوست چیست ؟


ژل های پرکننده بافت پوستی موادی با ماهیت شبه ژل هستند که به زیر پوست تزریق می شوند . این تزریق سبب می شود که پوست به حالت صاف، نرم تر و یا بدون چین و چروک و یا در مواردی هم صاف کننده پوست ، همچنین حذف کننده چین و چروک های پوستی خواهد بود .

این مواد ژل مانند تزریقی , می توانند در محیط بافت بدن تجزیه شده و در طول زمان جذب بدن شوند و در محل تزریق به صورت دراز مدت باقی نخواهند ماند که این تزریق هم نتیجه ای مطلوب دارد وهم از نظر سلامت و ایمنی تایید شده است برای مثال می توان به  ماهیت ترکیب شیمیایی هیالورونیک اسید  اشاره کرد .

بهترین ژل تزریقی جهت بهبود خط اخم و چین و چروک صورت


استفاده از مواد پرکننده تزریقی مانند ترکیب هیالورونیک اسید به صورت کوتاه مدت بهترین شیوه درمانی چین و چروک های قسمت پیشانی محسوب می شود . برندهای مختلفی در این زمینه به تولید مواد و محصولات دارویی پرداخته اند که هر سازنده محصولات دارویی طیف محصولات خاص خود را دارد و نوع و ماهیت محصولات آنها شبیه یکدیگر نیست . ژل پرکننده تزریقی خاص برای استفاده هر شخص بر مبنا چندین فاکتور انتخاب می شود از جمله این فاکتور ها می توان به میزان شدت و عمق خطوط چین و چروک صورت و میزان الاستیسیته بافت پوست بیمار اشاره نمود و البته نیز سن بیمار از فاکتور های مهم مورد ارزیابی محسوب می شود .

ترکیب شیمایی هیالورونیک اسید

این ترکیب شیمایی یک ترکیب طبیعی جز ساختار بافت بدن است که در بافت ها و اندام های بدن به طور طبیعی وظیفه روان کنندگی و کاهش اصطکاک مفاصل , آب رسانی بافت ها ( یک ترکیب شیمایی جذب کننده آب است که سبب ذخیره آب در ناحیه بافت همبند و آب میان بافتی می شود )و البته وظیفه دیگر آن حمایت و پشتیبانی ساختاری سد پوست است. این ترکیب یک مرطوب کننده قابل است چراکه خاصیت منحصر و ویژه ای در جذب  ونگهداری آب در ساختار خود دارد. این ترکیب نیز توانایی تحریک فرایند سنتز کلاژن را نیز دارد که سنتز آن یک گام اصلی و مهم در افزایش  استحکام و الاستیسیته پوست محسوب می شود . در نتیجه استفاده از هیالورونیک اسید با توجه به ویزگی های ذکر شده یک انتخاب مرسوم در فرایند ترمیم پوست می باشد و البته لازم به ذکر است که این ترکیب ترمیمی بسیار ایمن است و به طور طبیعی با بافت بدن سازگاری داشته و به ندرت در ناحیه تزریق علائم ، آلرژی دیده می شود .

کلسیم هیدورکسیل اپاتیت

ابن ترکیب نیز مانند هیالورونیک اسید می تواند در بدن تجزیه شده که البته برای ترمیم چین و چروک های صورت با میزان شدت متوسط تا شدید کاربرد دارد و البته این ترکیب یک ترمیم کننده ایده آل برای شیار های عمیق پوستی در ناحیه پیشانی است . از جمله نام برندهای تولید کننده کلسیم هیدروکسیل اپاتیت می توان به برند رادیس (Radiesse) اشاره نمود که محصول آن به صورت شایع استفاده می شود .

مزیت ترمیم چروک های پوست به وسیله ژل های پرکننده پوستی چیست؟


ژل های تزریقی پوست با اعمال یک فرایند ترمیمی با حداقل میزان تهاجم بافتی سبب ایجاد ظاهری بهتر با کم ترین میزان از علائم کهولت سن می شوند مانند حذف چین و چروک های پوستی .  این پروسه های درمانی توصیه شده در قسمت بالا , مدت زمان دوره آن ها سریع تر است و دوره ریکاوری بعد از اعمال ان  در مقایسه با  دوره ریکاوری بعد از عمل لیفت صورت و سایر روش های ترمیمی مشابه  ,کوتاه تر است . ژل های پرکننده پوستی برای کسانی که به دنبال یک شیوه ترمیمی با کیفیت و ایمن هستند انتخابی مناسب است .

چه کسی شخص مناسبی برای رفع خط اخم با تزریق ژل می باشد؟


افرادی که دارای وضعیت سلامت عمومی خوبی هستند و دارای مشکلات بالینی زمینه ای نیستند می توانند از این روش ترمیمی به گونه ای مناسب بهره ببرند . اما اگر بیمار سیگار نکشد ومیزان شدت چروک و چین صورت وی  عمیق نباشد روش لیفت صورت و یا سایر روش های جراحی ترمیمی به عنوان جایگزین های بهتری محسوب می شوند . پزشک شما در ابتدا با انجام یک ارزیابی کامل تشخیص می دهد که آیا شما کاندیدا مناسب دریافت پروسه ترمیمی تزریق ژل صورت هستید یا خیر .

چه کسی شخص مناسبی برای رفع خط اخم با تزریق ژل می باشد

در زمان اعمال تزریق ژل صورت چه اتفاقی در بافت پوست  درحال انجام است ؟


در طی این فرایند در ابتدا و پیش از ضدعفونی کردن پوست صورت , پزشک شما نقاط تزریق ژل را مشخص می کند . پزشک از ماده بی حس کننده موضعی و یا یخ جهت کاهش درد در پروسه تزریق استفاده می کند و ژل تزریقی با سوزن های بسیار کوچک تزریق می شود . تعدادی از بیماران بیان می کنند که در حین تزریق ژل در زیر پوست , سوزشی را احساس می کردند . البته لازم به ذکر است که ممکن است تعدادی از بیماران بسته به شرایط شان نیازمند  دریافت چندین جلسه ترمیمی  باشند تا نتیجه  و کیفیت دلخواه در ترمیم پوست بیمار محقق شود .

تا چه مدت این نتیجه ترمیم حاصل از تزریق ژل دوم دارد ؟


ژل های تزریقی ترمیم کننده پوست به طور معمول نتایج پایدار و طولانی مدت ترمیم ندارند که اغلب این روش ها بین 9 تا 12 ماه دوام دارند که مدت زمان دقیق ماندگاری ترمیم آن متناسب با وضعیت بیمار است . البته دو عامل , ساختار ترکیب شیمیایی ژل تزریقی و مکان تزریق در پوست صورت در تعیین مدت زمان دوام ترمیم پوست نیز بسیار موثر هستند .

دستورالعمل های لازم به اجرا پیش و پس از اعمال تزریق ژل


دستورالعمل های لازم به اجرا پیش و پس از اعمال تزریق ژل

الزامات پیش از اعمال تزریق ژل

 • استفاده دارو اسپیرین و دیگر داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی از جمله داروهای خانواده ایبوبروفن و ناپروکن و سلبرکس Celebrex خودداری شود . و نیز از مصرف روغن ماهی , جینکوبیلوبا Gingko Biloba ( عصاره استخراج یافته دارویی از برگ جینکو جهت افزایش گردش خون در ناحیه مغز )  و مصرف دوز بالا از ویتامین E  به مدت 7 تا 10 روز پیش از زمان مقرر تزریق خودداری شود مگر اینکه استفاده از ترکیبات دارویی نام برده شده ضرورت مصرف درمانی برای بیمار داشته باشد .
 • ممکن است یک ساعت قبل از زمان تزریق ژل به بیمار دارو استامینوفن ( در صورت عدم منع مصرف این دارو توسط بیمار ) داده شود  به دلیل پیشگیری از هرگونه ناراحتی که ممکن است در پروسه تزریق برای بیمار ایجاد بشود که البته در صورتی این دارو مصرف می شود که شما نگران عوارض ممکن در پروسه تزریق باشید در غیر این صورت  مصرف آن ضرورتی ندارد .
 • اگر شما بر طبق نسخه تجویزی پزشک خود دارو رقیق کننده خون مانند وارفارین و یا پلاویکس مصرف می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت امکان بین 7 تا 10 روز پیش از زمان مقرر تزریق و حداقل تا 2 روز بعد از زمان پروسه ترمیم تزریقی از مصرف دارو خودداری کنید .
 • اگر شما پیشینه ایجاد تب خال ( عارضه تاول حاصل از ویروس herpes simplex ) را دارید , حتما این موضوع را با پزشکی که برای شما وقت تزریق ژل تعیین می کند درمیان بگذارید که باید یک هفته زودتر از زمان مقرر تزریق ژل این موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید چراکه در این مدت یک هفته باقیمانده زمان کافی داریم تا با مصرف دارو مانع از ایجاد و شیوع این تب خال ویروسی در ناحیه صورت بشویم .
 • از انجام فعالیت های ترمیمی و درمانی دندان از جمله جرم گیری دندان تا مدت دو هفته قبل و دو هفته بعد از زمان تزریق ژل خودداری کنید .
 • در زمانی که برای تزریق ژل مراجعه می کنید حتما  با صورت تمیز و فاقد آرایش و یا کرم مرطوب کننده حاضر شوید .
 • پیش از تزریق ژل توصیه می شود که یک وعده غذایی سبک و یا مقداری میان وعده میل کنید .
 • کبودی و تورم در طی 24 تا 48 ساعت اول بعد از تزریق ژل روند افزایشی داشته و پیوسته شدید تر خواهد شد . در باقی ساعات روزی که در آن تزریق صورت گرفته از انجام فعالیت های ورزشی خودداری کنید که ممکن است به علت ظاهر کبودی و  تورم پوست شما از رفتن به مجالس خاص  امتناع کنید .

الزامات بعد از عمل تزریق ژل ترمیمی

 • کمپرس یخ و یا کمپرس سرد می تواند بعد از انجام تزریق استفاده شود تا باعث کاهش تورم و کاهش درد بشود . ممکن است که به شما توصیه شود تا هر 4 تا 6 ساعت  استامینوفن مصرف کنید ( در صوزتی که منع مصرف نداشته باشید ) چرا که موثر در تقلیل عوارض جانبی بعد از تزریق ژل است .
 • در صورتی که هیچ عارضه ای ( مانند زخم های باز , خون ریزی و یا عفونت) بعد از چندساعت از تزریق نداشته باشید می توانید آرایش کنید .
 • درطول 24 ساعت بعد از زمان تزریق ژل نباید در معرض تابش نور خورشید و یا تابش پرتو UV لامپ قرار بگیرید . اگر به صورت گسترده و در سطحی وسیع در معرض پرتو خورشید و یا حرارت قرار بگیرید ممکن است که قرمزی و کبودی و یا تورم به صورت کوتاه مدت در محل تزریق ژل ترمیمی مشاهده شود .اگر تورم و یا قرمزی به صورت مداوم ادامه یابند تا زمانی که این علائم کاهش یابند شما باید میزان مدت قرار گیری در معرض نورخورشید و پرتوهای UV را بسیارمحدود کنید ( حداقل بین 5 تا 7 روز این مراقبه رعایت شوند ) . اگر مجبور هستید که در معرض نور خورشید ( به علت نوع فعالیت های روزانه ) قرار بگیرید حتما از کرم ضدآفتاب با درجه 30 و یا بالاتر از 30 درجه ( این عدد بیانگر میزان قدرت فاکتور محافظت در برابر آفتاب است) استفاده کنید که این ترکیب حفاظتی باید با ترکیب اکسید روی و یا اکسید تیتانیوم همراه باشد تا بتواند ترکیب حفاظتی مناسبی را ایجاد کند .
 • بیماران باید از انجام ورزش سنگین به مدت زمان 48 ساعت خودداری کنند چراکه سبب حرکت ژل تزریق شده در پوست می شود و یا باعث افزایش میزان شدت خون رسانی به صورت می شود .
 • از استعمال اسپرین خودداری کنید ( مگر انکه ضرورت پزشکی و درمانی داشته باشد )و همچنین از استعمال دیگر داروهای ضدالتهابی  غیر استروئیدی  جلوگیری شود مانند داروهای خانواده  ایبوبروفن , ناپروکسن و سلبرکس , روغن ماهی و عصاره دارویی استخراج شده از برگ گیاه جینکو ( ترکیب دارویی جینکو بیلوبا ) و مصرف دوز بالا ویتامین E که تا 5 روز بعد از اعمال تزریق  از مصرف دارو های ذکر شده خودداری کنید چراکه این داروها سبب افزایش میزان خون ریزی و  یا کبودی در محل تزریق ژل می شوند .
 • از لمس وماساژ زیاد محل تزریق  ژل تا 6 ساعت بعد از زمان تزریق خودداری کنید  . محلی که تحت ترمیم واقع شده است می تواند  توسط شوینده هایی با میزان درجه پاک کنندگی ملایم و بدون بو ( فاقد مواد شیمیایی که باعث ایجاد بو خاص مصنوعی می شوند ) شسته شود .
 • از انجام فعالیت های درمانی و ترمیمی ( از جمله جرم گیری ) تا دو هفته بعد از زمان تزریق خودداری شود ..
 • مطالعات نشان می دهند که اگر عمل ترمیمی مجددی نیز بعد از زمان تزریق اولیه ژل اعمال کنیم شاهد افزایش میزان مدت زمان ماندگاری نتایج ترمیم پوست خواهیم بود چرا که این گام های مکمل قبل از تجزیه ژل تزریقی, مجددا اثر ترمیمی را تقویت می کنند . با پزشک خود در مورد پیشنهادات موجود جهت اعمال فعالیت های ترمیمی مکمل و گام های بعدی تقویت پروسه ترمیم پوست مشورت کنید .
 • هرگز استفاده از ضدآفتاب را فراموش نکنید

6 نکته مهم برای افراد دریافت کننده پروسه ترمیم تزریق ژل های پوست


 •  حتما برای اعمال تزریق ژل ترمیمی به افراد دارای مجوز که دوره آموزشی تزریق فیلر های پوستی را گذرانده اند ( درماتولوژیست و یا جراح پلاستیک ) مراجعه کنید . شخص ارائه دهنده خدمات ترمیمی باید از فیلر هایی استفاده کند که به صورت  ویال هایی در بسته و مهر و موم و یا به صورت سرنگ های از پیش پر شده ارائه شوند و البته این فیلر ها باید دارای برچسب باشند چراکه باید اطلاعات دقیق و خاص محصول مشخص باشد .
 • پیش از انجام تزریق از پزشک خود بخواهید تا اطلاعات مربوطه به بیمار را که بر روی برچسب ویال درج شده به شما نشان بدهد ..
 • از اسم نوع فیلر تزریقی و خطرات محتمل حاصل از تزریق آن اطلاع حاصل کنید و آگاه باشید که هر نوع فیلر در کدام قسمت از پوست شما تزریق می شود .در مورد هر نوع سوالی که برایتان پیش امده است با شخص ارائه دهنده مراقبت های درمانی و بهداشتی خود مطرح کنید .
 • هرگز فیلر های پوستی را که به طور مستقبم به عموم افراد فروخته می شود را خریداری نکنید چرا که ممکن است ترکیب شیمیایی نادرست و تقلبی داشته باشند و یا اینکه الوده باشند .
 • هرگز به خودتان ژل های ترمیمی را تزریق نکنید( باید توسط متخصص تزریق صورت بگیرد .) و یا با استفاده از دستگاه های تزریقی بدون سوزن مانند ساختار های تزریقی خودکار مانند ، اقدام به استفاده از فیلرهای پوستی نکنید ( تنها باید فیلرها توسط سوزن وارد بافت پوست بشوند .)
 • از هیچ یک از انواع فیلر ها و یا سیلیکون ها ی تزریقی که به جهت حجم دهی قسمت های مختلف بدن استفاده می شود برای ترمیم چین و چروک های صورت استفاده نکنید .

خطرات استفاده از فیلرهای پوستی جهت ترمیم خط اخم


مانند هر روش درمانی دیگر , تزریق فیلرهای پوستی نیز خطراتی را به همراه دارد . اغلب عوارض جانبی به صورت کوتاه مدت ,در دوره  مراقبه  بعد از زمان تزریق ایجادمی شوند  و بعد از طی مدت زمان اندکی به  مدت چند هفته  از بین می روند  اما در مواردی نیز گزارش شده است که این اثرات و عوارض جانبی نامطلوب ممکن است تا چندین هفته , چندین ماه و یا چند سال باقی بمانند .

خطرات شایع محتمل بعد از تزریق فیلر

 • کبودی
 • قرمزی
 • تورم
 • درد
 • حساسیت به لمس ناحیه
 • خارش
 • جوش
 • اختلال و سختی ایجاد شده در اعمال فعالیت های معمول عضو (البته لازم به ذکر است که تنها این حالت اختلال و عدم توانایی در زمان تزریق در محل پشت دست دیده شده است .)

خطرات بسیار نادر حاصل از تزریق فیلرهای پوستی :

 • آلرژی : بیماران باید پیش از انجام تزریق ماده فیلر پوستی با ترکیب شیمیایی معین ,  تست آلرژی بدهند , به خصوص زمانی که فیلر از ترکیبات جانوران مانند کلاژن با منشا حیوانی تولید شده است .
 • تزریق ناخواسته فیلر به درون عروق بافت پوست :

مهم ترین و خطرناک ترین عارضه محتمل در تزریق فیلرها شامل تزریق ناخواسته و تصادفی فیلر به درون عروق خون می باشد . ورود فیلر به درون خون می تواند باعث نکروز و بافت مردگی , سکته مغزی و یا کوری بشود . اگرچه احتمال وقوع این حادثه بسیار اندک است اما اگر این خطا رخ بدهد عوارضی جدی و ماندگاری می تواند ایجاد شود .

رفع خط اخم با تزریق ژل بهتر است یا بوتاکس؟


در بوتاکس از سم بوتولینوم برای شل کردن و ریلکس کردن عضلات دخیل در ایجاد خطوط اخم استفاده می­شود به همین دلیل در برطرف کردن چروک های پویا و حاصل از انقباض عضلات بسیار مفید واقع می­شود. تزریق ژل به چروک های خطوط اخم با پر کردن این چروک ها و افزایش حجم این ناحیه، چروک های ثابت خطوط اخم را برطرف می­کند. هر دوی این روش های تزریقی دارای اثری دائمی نیستند و نیاز به تکرار جلسات دارند.

سوالاتی که به طور مکرر توسط افراد مطرح می شوند :


 چه مدت زمان طول می کشد تا نتیجه ترمیم به طور کامل  مشاهده شود و این ترمیم پوستی تا چه مدتی باقی می ماند ؟

نتایج ترمیم فورا بعد از اعمال تزریق مشاهده می شوند درحالی که به تدریج در طول 2 تا 4 هفته بعد از تزریق ,پروسه ترمیم تکامل می یابد . نتایج ترمیم پوستی می تواند بین 3 تا 18 ماه خود را نشان می دهند در حالی که بهترین کیفیت ترمیم بعد از گذشت بازه زمانی طولانی تر به همراه اعمال ترمیم های مکمل و مکرر ایجاد و حفظ می شود . مدت زمان ماندگاری این نتایج ترمیمی متناسب با شرایط و میزان شدت چروک های پوستی هر بیمار, بسیار متفاوت است و البته ، نوع ترکیب شیمایی فیلر پوستی نیز در تعیین مدت زمان ماندگاری نتایج ترمیم موثر است .

آیا روش ترمیمی تزریق فیلرهای پوستی ایمن و بی خطر هستند ؟

بله . تنها در این روش ترمیمی از ترکیبات شیمیایی  که مجوز و تاییدیه سلامت دارند استفاده می شود .ترکیب شیمیایی هیالورونیک اسید (HA ) یک ترکیبی است که در بافت طبیعی پوست نیز سنتز می شود در نتیجه هیچ خطری به جهت ایجاد التهاب و یا الرژی وجود ندارد . حتی افرادی که حساسیت غذایی خاصی دارند نیز می توانند از این روش ترمیمی استفاده کنند .

آیا این ژل های تزریقی پوست می توانند سرطان زا باشند ؟

هیچ گونه مطالعاتی تا کنون رابطه ای بین استفاده از فیلر های پوستی و سرطان را بیان نکرده اند .

میزان هزینه ترمیم  خط اخم به چه میزان است ؟

میزان هزینه شما متناسب است با نوع فیلر پوستی منتخب شما, میزان مقدار از فیلر پوستی  وهمچنین مکان تزریق فیلر پوستی در صورت سه عامل موثر در تعیین میزان هزینه شما هستند .

آیا می توانیم در طول دوره بارداری و یا دوران شیردهی از این روش ترمیمی استفاده کنیم ؟

خیر , مطالعات جامعی در مورد ارتباط بین استفاده از این فیلرهای پوستی و سلامت بدن در دوران بارداری و شیردهی  اعمال شده است که نتایج حاکی از ان است که  زمینه و شرایط اسیب زننده  به کودک و جنین  در این روش  ترمیمی وجود دارد در نتیجه بهترین انتخاب این است که احتیاط کنید و در زمانی که باردار و یا شیرده هستید این روش های ترمیمی را اعمال نکنید .

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *