تعداد جلسات لیزر موهای زائد برای نواحی مختلف بدن

۲۳ دی ۱۴۰۲

از مهمترین عوامل دستیابی به نتایج مطلوب لیزر موهای زائد دنبال کردن مرتب جلسات و انجام تعداد جلسات مورد نیاز تعیین شده توسط پزشک می‌باشد. تعداد جلسات مورد نیاز و فاصله بین آن‌ها با توجه به ویژگی‌های پوست و موی هر فرد و نواحی مختلف بدن متفاوت خواهد بود. در همین راستا مراجعه منظم طبق برنامه شخصی تعیین شده توسط پزشک، تأثیر واضحی در رسیدن به نتیجه دلخواه هر فرد از لیزر موهای زائد خواهد داشت.

تعداد و فاصله ی جلسات متناسب با ناحیه ی تحت لیزر


تعداد و فاصله ی جلسات متناسب با ناحیه ی تحت لیزر

 

همانطور که گفته شد تعداد جلسات مورد نیاز لیزر موهای زائد با توجه به ناحیه تحت لیزر متفاوت خواهد بود. همچنین با توجه به سیکل رشد موی متفاوت در نواحی مختلف میبایست فاصله ی زمانی مربوط به لیزر هر ناحیه به شکل جداگانه تعیین گردد.

صورت و گردن

صورت و گردن

 • 6-8 جلسه/4-6 هفته

صورت و گردن، رایج ترین نواحی برای لیزر موی زائد هستند. مردان و زنان، هردو علاقه مند به انجام لیزر برای این نواحی هستند؛ زیرا موهای زائد این نواحی، آشکار هستند.

 • اگر مدتی موهای این نواحی را وکس یا شیو کرده اید، احتمال این وجود دارد که به فولیکول مو آسیب رسانده باشید و این امر به این معناست که در صورت لیزر موی زائد، نیازمند جلسات کمتری خواهید بود.
 • عامل کلیدی دیگری که در مشخص کردن تعداد جلسات و فاصله ی بین جلسات مؤثر است، عبارت است از: نواحی صورت و گردن، هورمونی است. نواحی هورمونی بدن، نسبت به نواحی غیر هورمونی بدن (مثل پاها) به جلسات درمانی بیشتری نیاز دارند.

باید 6-8 بار ناحیه ی صورت را درمان کنید تا فولیکول دیگر مو به وجود نیاورد. همچنین باید بین جلسات، 4-6 هفته فاصله بیاندازید.

ظاهراً فرایندی طولانی است اما باید بدانید که فولیکول های مو در بین جلسات، کمی رشد می کنند و وقتی که تحت تابش لیزر قرار می گیرند، در مرحله ی مناسبی از رشد هستند. این فرایند طولانی مدت، باعث نتایج ماندگار خواهد شد؛ اما به یاد داشته باشید که سالی یک یا دو بار باید شارژ شود تا فولیکول ها به همین شکل بماند.

ناحیه ی بیکینی 

 • 5-10 جلسه/4-6 هفته

بسیاری از افراد از لیزر موی زائد برای زدودن موهای زائد ناحیه ی بیکینی استفاده می کنند. این ناحیه از بدن هم، هورمونی است؛ یعنی نسبت به نواحی غیر هورمونی بدن، جلسات بیشتری لازم دارد.

ممکن است 5-10 جلسه درمان لازم باشد تا به نتایج دلخواه برسید. به خاطر داشته باشید که برای این ناحیه هم باید بین جلسات درمانی، فاصله ی 4-6 هفته ای باشد. بدترین حالت این است که حدود یک سال جلسات درمان لیزر موهای زائد این ناحیه طول بکشد. خبر خوب این است که: دیگر نگران سختی و آزردگی بعد از شیو کردن و وکس کردن این ناحیه نخواهید بود. شما نیازمند جلساتی برای شارژ خواهید بود تا مطمئن شوید که فولیکول های مو دیگر در ناحیه ی درمان شده مویی به وجود نمی آورند.

زیربغل 

زیربغل

 • 6-8 جلسه/4-6 هفته

زیر بغل هم یکی دیگر از نواحی هورمونی بدن است، زیرا موهای این ناحیه بعد از بلوغ رشد می کند؛ پس باید 6-8 جلسه هر شش هفته درمان را انجام دهید تا به نتایج دلخواه برسید. این مدت زمان ظاهراً طولانی است، اما نگران نباشید؛ چون هر جلسه، حدود 10 دقیقه طول می کشد.

پاها 

پاها

 • 3-6 جلسه/4-6 هفته

بالاخره به جایی رسیدیم که دیگر ناحیه ی هورمونی باقی نمانده و این امر بدان معناست که نواحی باقی مانده ی دیگر، تعداد جلسات کمتری لازم دارند. می توانید هر پا را در 3 جلسه درمان کرده و به نتایج دلخواهتان برسید.

با این حال شاید بشنوید که برخی افراد بیش از 6 جلسه لازم دارند؛ این امر به علت وابسته بودن کارایی لیزر به عواملی چون: نوع پوست، سن و عوامل مؤثر دیگر است. غیر هورمونی بودن این ناحیه از بدن، تأثیری روی فاصله ی بین جلسات ندارد. همچنان باید حدود 4-6 هفته بین جلسات فاصله بیاندازید.

کمر 

کمر

 • 5-7 جلسه/4-6 هفته

معمولاً مردان خواهان لیزر موی زائد ناحیه ی کمر هستند؛ زیرا موی زائد زیادی در این ناحیه دارند.

 • معمولاً مردان حدود 5-7 جلسه لازم دارند تا موهای زائد کمرشان به طور کامل از بین برود.
 • زنانی که می خواهند لیزر موی زائد ناحیه ی کمر انجام دهند، تنها چند جلسه لازم دارند.

باید توجه کنید که تعداد جلسات لازم، به میزان مویی که در ناحیه ی تحت درمان وجود دارد، بستگی دارد. در حالی که تعداد جلسات در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود، اما همه باید بدانند که باید بین جلسات، 4-6 هفته فاصله بیاندازند.

تعداد و فاصله ی جلسات متناسب با نوع دستگاه


لیزر موی زائد با الکساندرایت 

برای استفاده از لیزر موی زائد با الکساندرایت معمولاً برای بدن 5-6 جلسه و برای صورت 8-10 جلسه لازم است. تعداد جلسات به رنگ پوست، رنگ مو و ضخامت مو بستگی دارد.

لیزر موی زائد با کندلا 

برای استفاده از  لیزر موی زائد با کندلا معمولاً 3-5 جلسه به فاصله ی 4-6 هفته از هم، لازم است. تعداد کل جلسات مورد نیاز، به شرایط پوستی بیمار بستگی دارد.

عوامل تأثیر گذار در تعداد جلسات لیزر موهای زائد


معمولاً برای زنان 6 جلسه و برای مردان 8 جلسه لیزر لازم است؛ در نتیجه دوره ی درمان شما بعد از 6-9 ماه کامل خواهد شد. با توجه به این نکته، اکثر مراکز، پکیج ددرمانی 8 جلسه ای را با 4 جلسه شارژ، ارائه می دهند.

همانند سایر درمان های زیبایی، نتایج لیزر موی زائد، بر اساس ویژگی های منحصر به فرد بدنی افراد، متفاوت خواهد بود. با توجه به این موضوع، تعداد جلسات لیزر موی زائد به عوامل زیر بستگی دارد:

ویژگی های بدنی فردی 

برای افراد مبتدی باید بگوییم که همه ی ما مقدار متفاوتی مو روی بدنمان داریم. همچنین، میزان رشد موهای شما با افراد دیگر، متفاوت خواهد بود. در نتیجه تعداد جلسات لازم برای لیزر موی زائد نیز در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

اگر موهایتان سریع رشد می کند، تعداد جلسات بیشتری لازم خواهید داشت. در برخی موارد ممکن است بیش از 8 جلسه، نیاز باشد.

ناحیه ی تحت درمان 

ناحیه ی تحت درمان لیزر موهای زائد

 

سرعت رشد مو در نواحی مختلف بدنتان یکسان نخواهد بود. همچنین ناحیه ی تحت درمان اندازه ی منحصر به فردی دارد. سطح وسیع تر، به معنای وجود فولیکول موی بیشتر برای هدف قرار گرفتن به وسیله ی لیزر است. در نتیجه برای درمان نواحی وسیع تر، تعداد جلسات بیشتری لازم است.

مثلاً لیزر موی زائد کمر ممکن است 6-9 جلسه درمان لازم داشته باشد. اما ممکن است برای از بین بردن کامل موهای ناحیه ی بیکینی، 4-6 جلسه کافی باشد.

میزان نتایجی که می خواهید

برای برخی افراد دائمی بودن یا نبودن لیزر موی زائد مهم نیست. این افراد، به دنبال از بین بردن کامل موهای زائد نیستند و فقط می خواهند مقدار موهای زائد ناحیه ی تحت درمان، کاهش یابد.

به همین دلیل، واضح است که افرادی که به دنبال کاهش مقدار موهای زائد ناحیه ی تحت درمان هستند، جلسات کمتری لازم دارند. عمدتاً در این موارد، 2-4 جلسه لیزر درمانی کافی است. با این حال اگر می خواهید لیزر موی زائد دائمی باشد، بیش از 8 جلسه درمان لازم است.

چرخه های رشد مو 

چرخه های رشد مو

 

پزشک تا جای ممکن سعی می کند جلسات لیزر موی زائد را با توجه به فاز رشد موی شما تنظیم کند. 4 چرخه ی رشدی که باید اینجا ذکر کنیم عبارتند از:

 • آناژن (رشد): در این مرحله، مو بیرون از پوست فعال و در حال رشد است.
 • کاتاژن (انتقال): در این مرحله، مو از حالت فعال به حالت استراحت می رود.
 • تلوژن (استراحت): مرحله ی تلوژن، مرحله ی استراحت کامل است. در این مرحله، مو در پوست می ماند و فولیکول مو در لایه های زیرین در حال ایجاد موی جدید است.
 • اگزوژن (ریزش): در این مرحله، موی بدن به طور طبیعی می ریزد. همچنین در این مرحله، رشد مو و حرکت آن به سمت لایه های دیگر پوست، سریع می شود.

با توجه به نکات بالا، نتیجه می گیریم که موهای شما از نظر مرحله ی رشدی که در آن قرار دارند، متفاوت اند. در حالی که ممکن است موهای بخشی از بدنتان در حال ریزش باشد، موهای دیگر تازه دارند رشد می کنند تا به سطح پوست برسند. با این روند رشد، بدن مطمئن است که همیشه مو روی پوست هست.

اما این امر چگونه مشخص می کند که برای لیزر موی زائد دائمی چند جلسه لازم است؟ بهتر است که مو در مرحله ی آناژن باشد. این حالت باعث می شود که احتمال آسیب به فولیکول مو بیشتر شود.

این امر دلیل این را نشان می دهد که چرا جلسات لیزر موی زائد باید با فاصله ی هفتگی تنظیم شوند. در نتیجه پزشک شما می تواند بخش های مختلفی از مو را در فاز آناژن، تحت درمان قرار دهد. معمولاً 8 جلسه لازم است تا این نتیجه حاصل شد.

نتایج قابل مشاهده در یک برنامه ی 6 جلسه ای


نتایج قابل مشاهده در یک برنامه ی 6 جلسه ای

هفته ی اول: جلسه ی اول 

گفته می شود که درمان ابتدایی، چشمگیرترین تأثیر را دارد چرا که باعث وارد شدن شوک به فولیکول ها می شود. گرمای لیزر یا باعث ضعیف شدن فولیکول مو یا نابودی کامل آن می شود. بلافاصله بعد از درمان، ممکن است پوست قرمز یا متورم باشد (ممکن است فرد حالتی مانند آفتاب سوختگی را تجربه کند که عادی است و طی چند ساعت برطرف می شود).

5-19 روز بعد از جلسه ی اول 

سرانجام فولیکول های آسیب دیده از بین می روند و مو می ریزد. ممکن است فرد نازکی مو و خالی شدن بعضی قسمت ها (قسمت هایی که کاملاً بدون مو شده اند) را تجربه کند.

هفته ی 6-8: جلسه ی دوم

جلسه ی دوم نتایج بهتری دارد زیرا مو از فاز استراحت به فاز رشد منتقل می شود و این امر دلیلی برای ضرورت وجود جلسات شارژ است.

5-19 روز بعد از جلسه ی دوم 

روند ادامه یافته و موهای نواحی جدیدی می ریزد.

هفته ی 12-16: جلسه ی سوم 

حالا رشد مو به صورت چشمگیری کاهش یافته است؛ اما باید جلسات را ادامه دهید. اگرچه ممکن است ظاهراً دیگر نیازی نداشته باشید، اما مهم بوده و جزئی از این روند است.

5-19 روز بعد از جلسه ی سوم 

روند ادامه یافته و موهای نواحی جدیدی می ریزد.

هفته ی 18-24: جلسه ی چهارم 

می توانید بین جلسات، موهای موجود را شیو (اصلاح) کنید، اما حتماً در این مرحله خیلی از موها ریخته است.

5-19 روز بعد از جلسه ی چهارم

روند ادامه یافته و موهای نواحی جدیدی می ریزد.

هفته ی 24-32: جلسه ی پنجم 

می توانید انتظار داشته باشید که ناحیه نرم و بدون مو باشد.

5-19 روز بعد از جلسه ی پنجم

روند ادامه یافته و موهای نواحی جدیدی می ریزد.

هفته ی 30-40: جلسه ی ششم و آخر

پس از کامل شدن یک دوره، می توانید انتظار 80% + کاهش رشد مو را داشته باشید.

5-19 روز بعد از جلسه ی ششم

روند ادامه یافته و موهای نواحی جدیدی می ریزد.

بهترین نتایج لیزر موی زائد


بهترین نتایج لیزر موی زائد

توجه به اینکه آیا لیزر موی زائد دائمی است یا خیر، راه خوبی برای قضاوت درباره ی مفید بودن و کارایی آن نیست؛ به جای آن باید میزان کاهش موهای ناحیه ی تحت درمان را بسنجید. در شرایط خوب، بهترین نتایج لیزر موی زائد، 70%-90% کاهش موهای ناحیه ی درمان شده است.

البته عوامل مختلفی می تواند این درصدها را تحت تأثیر قرار دهد؛ مثلاً میزان رشد مو، عامل مهمی است. همچنین، تنظیمات لیزر در طول درمان نیز روی میزان از بین رفتن موهای ناحیه ی تحت درمان مؤثر خواهد بود.

معمولاً هدف، تنظیم لیزر برای رسیدن به کاهش بیش از 90% است. یک متخصص زیبایی ماهر می تواند این کار را در 2 یا 3 جلسه انجام دهد. هرچه انرژی لیزر بیشتر باشد میزان ریزش مو نیز بیشتر خواهد بود.

مهم است بدانید که عواملی مانند بارداری، نوع هورمون های فرد، نوع وراثت و شرایط پزشکی فرد، وجود دارد که باعث رشد مجدد مو خواهد شد.

جلسات شارژ لیزر موی زائد


بعد از معاینه ی ناحیه ی درمان شده و تأیید متخصصتان که نشان دهد که به نتایج مطلوب رسیده اید، جلسات شارژ برای شما در نظر گرفته خواهد شد. برای شارژ باید هر 3-12 ماه، با توجه به دوره های رشد موی فرد، مراجعه کنید. این کار برای ماندگار کردن نتایج لیزر موی زائد و داشتن پوستی نرم و لطیف، انجام می شود.

سؤالات متداول


آیا 3 جلسه لیزر موی زائد کافی است؟

پاسخ این سؤال به نیازهای فردی شما بستگی دارد؛ اما اکثر افراد می توانند با 4-6 جلسه، درمان شوند. پس از اتمام جلسات، می توانید از مزایای بیشمار بدنی بدون موی زائد، لذت ببرید.

چقدر باید بین جلسات لیزر موی زائد فاصله باشد؟

بسته به مو، نوع پوست و ناحیه ی تحت درمان، نیاز به جلساتی با فواصل 4-6 هفته ای دارید. برای ناحیه ی صورت، درمان می تواند در فواصل 2-4 هفته ای انجام شود.

در صورتی که فاصله ی بین جلسات زیاد باشد، چه می شود؟

در صورتی که فاصله ی بین جلساتتان زیاد شود، فولیکول مو به قدری که دیگر مو تولید نکند آسیب نخواهد دید. ممکن است کمی مو نازک شود، اما این اثر از بین خواهد رفت و اندکی بعد رشد عادی مو مجدداً شروع خواهد شد.

برای ناحیه ی تناسلی در مردان، چند جلسه لیزر لازم است؟

معمولاً 6-12 جلسه توصیه می شود.

آیا در فاصله ی بین جلسات لیزر، می توان از ژیلت استفاده کرد؟

بله. شما می توانید در فاصله ی بین جلسات لیزر از ژیلت استفاده کنید. در طول درمان می توانید موهایی که روییده اند را شیو کنید. بعد از اولین جلسه ی لیزر موی زائدتان، متوجه می شود که مثل قبل نیازی به شیو کردن ندارید. بعد از 2-3 جلسه، ممکن است هر 4-6 هفته یکبار لازم باشد موها را شیو کنید.

آیا موهای ناحیه ی تناسلی بعد از لیزر باز می گردد؟

بعد از جلسه ی لیزر، رشد موی جدید زیاد چشمگیر نخواهد بود. با این حال، با اینکه لیزر باعث آسیب به فولیکول مو شده است، اما هنوز کاملاً آن ها را نابود نکرده است. به مرور زمان، فولیکول های آسیب دیده ترمیم شده و دوباره مو تولید می کنند.

آیا لیزر موی زائد نیاز به شارژ دارد؟

بر اساس نیازهای فردی شما، ممکن است بعد از یک دوره ی کامل درمان، سالی 1-2 بار نیاز به شارژ داشته باشید. زمان هر جلسه، مانند جلسه ی اول لیزر موی زائد خواهد بود و در کل زمان درمان، به ناحیه ی درمان بستگی دارد.

چرا بعد از لیزر موی زائد، موها هنوز رشد می کنند؟

این امر به دلیل چرخه های رشد مو است. درمان با لیزر فقط باعث غیر فعال شدن فولیکول های مو شده و باعث از بین رفتن فولیکول های مو نمی شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی