ماندگاری ژل و فیلر به چه عواملی بستگی دارد + مقایسه انواع فیلرها

۳ خرداد ۱۴۰۱

درمان تزریق ژل به پوست معمولاً برای معکوس کردن علائم مرسوم پیری مانند خطوط و چین و چروک استفاده می شود. این درمان‌ می‌ تواند به پوست حجم و پری مضاعفی بدهد تا ظاهری شاداب ‌تر و جوان ‌تر داشته باشد.

چرا ماندگاری ژل موقتی است؟


ژل های مناسب برای تزریق پوستی با استفاده از آنزیم های طبیعی مانند اسید هیالورونیک ایجاد می شوند؛ به همین دلیل، این ماده در گذر زمان توسط بدن متابولیزه می شود. سرعت متابولیسم بدن تا حد زیادی بر مدت زمان ماندگاری نتایج درمان ژل تأثیر می گذارد. علاوه بر این، ژل های زیبایی در مناطقی که تحرک کمتری دارند، ماندگاری بیشتری دارند. حرکت مکرر می تواند باعث تجزیه سریعتر ژل ها شده و ماندگاری ژل را کاهش دهد.

فهرست عوامل تعیین کننده ماندگاری ژل


فهرست عوامل تعیین کننده ماندگاری ژل

1.نوع ژل استفاده شده

2.قسمتی از صورت که تحت درمان قرار می گیرد.

3.اندازه ذرات

4.مواد ژل

5.مقدار ژل مورد استفاده

6.بیمار متفاوت، متابولیسم متفاوت

نوع ژل

اول اینکه مدت زمان ماندگاری ژل به نوع ژل مورد استفاده بستگی دارد. مثلا ژلی که بر اساس اسید هیالورونیک مانند Restylane می باشد، ممکن است 9-12 ماه ماندگاری داشته باشد. اما Sculptra، یک ژل تحریک کننده زیستی است و ممکن است تا 2 سال ماندگار باشد. Radiesse و Bellafill نمونه های دیگری از ژل های تحریک کننده زیستی هستند.

اندازه ذرات

در ژل ها مبتنی بر اسید هیالورونیک، ژل های ذرات بزرگ‌ تر مانند Restylane Lyft نسبت به ژل ذرات کوچک ‌تر مانند Restylane Silk ماندگاری بیشتری دارند. زیرا ژل هایی با ذرات کوچک ‌تر، سطح بیشتر و ژل هایی با ذرات بزرگ‌ تر سطح کمتری برای قرار گیری در معرض تخریب دارند. Restylane Lyft معمولاً 9 تا 12 ماه ماندگار است، اما  Restylane Silk 4 تا 6 ماه دوام می آورد.

ناحیه تحت درمان

مدت زمان ماندگاری ژل های دور چشم چقدر است؟

نتایج استفاده از پرکننده‌های مبتنی بر اسید هیالورونیک می‌تواند 12 ماه یا حتی بیشتر در درمان ناحیه فرورفتگی اشک زیر چشم ماندگاری داشته باشد. Restylane یک انتخاب مرسوم برای ژل زیر چشم می باشد زیرا به اندازه کافی سفت است تا پوست نازک آن ناحیه را پشتیبانی کند.

ماندگاری ژل های گونه چقدر است؟

استفاده از ژل اسید هیالورونیک مانند JUVÉDERM VOLUMA نتایجی را ایجاد می کند که می تواند 24 ماه ماندگاری داشته باشد. درمان ترمیم در ماه دوازدهم به حفظ و طولانی شدن مدت ماندکاری نتایج کمک می کند. VOLUMA و RADIESSE ژل‌ های ضخیم ‌تری هستند که برای جوان ‌تر به نظر رسیدن گونه‌ ها استفاده می شوند. مدت زمان ماندگاری RADIESSE با درمان ترمیمی در ماه هفتم، تقریباً 15 ماه  می باشد.

ماندگاری ژل های اطراف بینی چقدر است؟

رینوپلاستی بدون جراحی با استفاده از ژل های اسید هیالورونیک مانند Restylane می‌تواند تا 12 ماه یا حتی بیشتر با درمان‌ های ترمیمی در ماه ششم و جلسات بیشتر در حدود 9 تا 12 ماه ماندگار باشد. Restylane یک ژل سفت و نازک‌ است که متخصص را قادر می ‌سازد پوست بینی را به طور موثرتری نسبت به ژل های ضخیم‌ تر تراشیده و شکل دهد.

مدت زمان ماندگاری ژل ها در لب چقدر است؟

حجم دهی به لب با استفاده از ژل ها می تواند تا 12 ماه یا بیشتر با چندین درمان ترمیمی ماندگاری داشته باشد. معمولاً ممکن است 3 درمان نیاز باشد تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. زیرا ژل مورد استفاده در دو درمان اول ممکن است فشرده شود. Restylane، Restylane Silk و JUVÉDERM ژل های محبوبی برای حجم دهی به لب هستند. این ژل ها نرم تر هستند. Restylane Kysse یک گزینه جدیدتر و جالب تر می باشد که حرکت و ظاهر طبیعی را با ماندگاری تا 12 ماه به همراه دارد.

میزان ماندگاری ژل ها در خط لبخند چقدر است؟

ژل های اسید هیالورونیک می ‌توانند نتایجی را داشته باشند که در مجموع با یک جلسه ترمیمی در ماه ششم، یک سال ماندگاری داشته باشند. اکثر ژل ها می توانند نتایج خوبی در این زمینه داشته باشند، اما ژل های اسید هیالورونیک در صورت تزریق تصادفی به رگ خونی (که یک عارضه نادر است) می توانند حل شوند.

میزان ماندگاری ژل ها در چانه چقدر است؟

میزان ماندگاری ژل ها در چانه چقدر است؟

حجم دادن به چانه با استفاده از ژل ها، مانند JUVÉDERM VOLUMA، RADIESSE یا ترکیبی از این محصولات، با جلسات ترمیمی، می‌تواند نتایجی بین ۱۵ تا ۲۴ ماه ایجاد کند. حجم دادن به چانه ظاهر کاملاً مشخصی را ایجاد می کند که هم مردان و هم زنان خواهان آن هستند.

مواد ژل

یکی از عواملی که بر ماندگاری ژل اثرگذار است ترکیب شیمیایی و نحوه‌ ساخت آن است. در ادامه به بررسی انواع روش‌های ساخت ژل و ترکیب‌های مختلف شیمیایی آن‌ها و اینکه هر برند از کدام ترکیب استفاده می‌کند می‌پردازیم.

ژل های هیالورونیک اسید

ژل های هیالورونیک اسید

ژل های اسید هیالورونیک (HA) چه هستند؟

ماده ای است که به طور طبیعی در پوست یافت می شود، ژل اسید هیالورونیک محبوب ترین ماده است که در محصولات JUVÉDERM، Restylane و BELOTERO BALANCE استفاده می شود. این ماده پوست را آبرسانی کرده و چین و چروک ها را صاف می کند.

میزان ماندگاری ژل های هیالورونیک اسید (HA) چقدر است؟

این ماده ژل مانند معمولا بین 6 تا 18 ماه یا بیشتر دوام می آورد. به تدریج تجزیه می شود و بدن به طور طبیعی ذرات را جذب می کند.

اتصال عرضی و غلظت HA

فناوری های اختصاصی مورد استفاده برای تولید ژل ها نیز بر طول عمر این مواد تاثیر می گذارد. به طور کلی، اتصال عرضی بیشتر و غلظت بالاتر اسید هیالورونیک منجر به ماندگاری بیشتر ژل می شود. فن آوری های مختلف مورد استفاده برای ساخت ژل ها عبارتند از:

  • NASHA – در Restylane، Restylane Lyft و Restylane Silk استفاده می شود.
  • فناوری XpresHAn/Optimal Balance – مورد استفاده در Restylane Refyne، Restylane Defyne
  • Vycross – در Juvederm Voluma، Juvederm Volbella و Juvederm Vollure استفاده می شود.
  • Hylacross – در Juvederm Ultra و Juvederm UltraPlus استفاده می شود.

از میان این فناوری ‌ها، ادعا می‌ شود که فناوری Vycross به دلیل اتصال عرضی بین اسید هیالورونیک با وزن مولکولی کم و بالا، بیشتر از سایرین ماندگار است. تصور بر این است که ترکیب HA با وزن مولکولی کم و بالا منجر به پیوند متقابل کارآمدتر و طول عمر ژل بهتر می شود.

ژل های هیدروکسی لاپاتیت کلسیم

ژل های هیدروکسی لاپاتیت کلسیم (CaHA) چه هستند؟

این ماده به طور طبیعی در بدن – عموما در استخوان ها – وجود دارد. RADIESSE یک ژل با تاییدیه FDA است و با CaHA فرموله شده است. ذرات میکروسکوپی در یک ژل صاف و ضخیم معلق هستند.

ژل های هیدروکسی لاپاتیت کلسیم (CaHA) چقدر ماندگار هستند؟

ژل معمولاً حدود 12 ماه دوام می آورد و بدن را نیز تحریک می کند تا کلاژن بیشتری تولید کند.

ژل های پلی ال-لاکتیک اسید

ژل های پلی ال-لاکتیک اسید (PLLA) چیستند؟

این ژل مصنوعی با استفاده از یک ماده زیست تخریب پذیر که زیست سازگار است (برای استفاده در بدن بی خطر است) ساخته شده است. PLLA قبل از تایید FDA به عنوان یک درمان ضد چروک معمولاً در دستگاه‌ های پزشکی استفاده می‌ شد. PLLA معمولا عمیق تر از سایر ژل ها تزریق می گردد و با تحریک تولید کلاژن کار می کند. SculptraAesthetic پرکاربردترین ژل PLLA در ایالات متحده است.

ژل های پلی ال-لاکتیک اسید (PLLA) چقدر دوام دارند؟

ژلی که PLLA در آن حمل می شود تنها پس از چند روز از بین می رود، اما نتایج می تواند بیش از 2 سال ماندگار باشند.

ژل های پلی متیل متاکریلات (PMMA)

ژل های پلی متیل متاکریلات (PMMA)

ژل های پلی متیل متاکریلات (PMMA) چیستند؟

این ماده نیز یک ماده زیست سازگار با سابقه طولانی استفاده بی خطر در ایمپلنت های پزشکی و سایر دستگاه ها است. Bellafillیک ژل مبتنی بر کلاژن با میکروسفرهای PMMA است که پشتیبانی ساختاری را فراهم و پوست صاف تری را ایجاد می کند.

ژل های پلی متیل متاکریلات (PMMA) چه میزان ماندگاری دارند؟

اگر برای اصلاح چین‌ های نازولبیال استفاده ‌شوند، نتایج می ‌توانند بیش از 5 سال باقی بمانند، زیرا حتی زمانی که بدن دوباره ژل کلاژن را جذب می‌ کند، میکروسفرها در محل باقی می ‌مانند.

مقدار ژل استفاده شده

مقدار ژل مورد استفاده در هر ناحیه نیز بر مدت زمان ماندگاری ژل تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، تزریق ژل به گونه با 2 سرنگ Restylane Lyft نسبت به گونه هایی که با 1 سرنگ Restylane Lyft تزریق می شوند، مدت زمان بیشتری ماندگاری خواهد داشت. مثلا لب هایی که برای اولین بار با ژل درمان می شوند ممکن است 4 تا 6 ماه ماندگار باشند. اما با درمان منظم، همان ژل ممکن است بیشتر دوام بیاورد.

هر بیمار متفاوت است.

هر بیمار متفاوت است.

در نهایت، بدن هر بیمار ژل ها را به طور متفاوتی متابولیزه می کند. Restylane Defyne ممکن است در یک بیمار 9 ماه در چین های نازولبیال دوام بیاورد اما در بیمار دیگر با متابولیسم کندتر، ممکن است نتایج تا 12 ماه ماندگار باشند.

نحوه ساخت ژل های آرایشی ماندگار


برای حفظ نتایج درمان، توصیه می کنیم از پوست و سلامت عمومی خود مراقبت کنید. تکنیک های مختلفی برای افزایش مدت ماندگاری ژل های پوستی وجود دارد.

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را به حداقل برسانید.

یکی از شایع ترین علل آسیب پوستی، قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور UV است. محافظت مداوم در برابر اشعه های خورشید می تواند نتایج را پس از هر گونه درمان مراقبت از پوست حفظ کند. در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید، از کرم ضد آفتاب با طیف SPF 45 یا بالاتر استفاده کرده تا از پوست خود در برابر اشعه مستقیم UV محافظت کنید.

مراقبت مداوم از پوست

 حفظ سلامت و رطوبت پوست می تواند به حفظ نتایج درمانی نیز کمک کند. نوشیدن آب کافی می تواند پوست را هیدراته کرده و اثر ژل های اسید هیالورونیک را افزایش دهد. پس از درمان، می توانیم محصولات مراقبت از پوست را که اثرات ژل را تکمیل می کند، توصیه کنیم.

پرهیز از استرس

استرس می تواند روند پیری را تسریع کرده و علائم پیری را بدتر کند. هرچند استرس یکی از عوامل زندگی روزمره است و اجتناب از آن دشوار می باشد، اما به حداقل رساندن سطح استرس می تواند اثرات مثبت غیرقابل انکاری را بر بدن داشته باشد. یکی از روش‌های افزایش نتایج درمان تزریقی، کاهش عوامل استرس ‌زای غیرضروری است. استفاده از تکنیک های کاهش استرس، مانند مدیتیشن یا یوگا نیز می تواند مفید باشد.

تداوم منظم جلسات ترمیمی

انجام جلسات ترمیمی قبل از از بین رفتن نتایج می‌ تواند اثرات روش ‌های تزریقی را افزایش دهد و در برخی موارد، عضلات را برای پاسخ مؤثرتر به مواد آماده کند. باید در خاطر داشته باشید که با افزایش سن، چهره ما حجم خود را از دست می دهد، بنابراین حفظ نتایج بهینه شامل افزودن حجم اضافی می شود. با مراجعه قبل از جذب کامل ژل در بدن، از ژل کمتری برای ترمیم استفاده می کنیم.

پرسش و پاسخ


ماندگاری ژل یا فیلر به چه عواملی بستگی دارد؟

ماندگاری فیلر به عواملی نظیر نوع فیلر استفاده‌شده، بخشی از صورت که تزریق به آن انجام شده، میزان ژل تزریق‌شده و موارد دیگری که در متن به صورت کامل به آن‌ها اشاره شد، بستگی دارد اما باید توجه داشت که فعالیت هر شخص پس از تزریق می‌تواند اثر مهمی بر ماندگاری فیلر بگذارد.

آیا اینکه ژل به چه ناحیه‌ای از صورت تزریق شده در ماندگاری آن اثرگذار است؟

بله، بخش‌های مختلف صورت مانند بینی و چانه ماندگاری متفاوتی در برابر ژل تزریقی دارند.

آیا میان برندهای مختلف فیلر در بحث ماندگاری تفاوت وجود دارد؟

بله، بسته به برند و اینکه هر فیلر از چه موادی تشکیل شده است میزان ماندگاری آن فیلر متغیر است.

آیا راهی برای افزایش ماندگاری فیلر وجود دارد؟

بله، شما با دوری کردن از استرس و اشعه‌های مضر خورشید و رسیدگی مداوم به پوست خود می‌توانید به ماندگاری بیش‌تر فیلر بر پوست خود کمک کنید. البته شما می‌توانید با مراجعه‌ی منظم به پزشک متخصص قبل از اتمام ژل و از بین رفتن اثر آن نسبت به تزریق مجدد فیلر اقدام نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی