لیفت و اصلاح فرم بینی + عکس قبل و بعد

۲۰ دی ۱۴۰۲

تغییر شکل بینی و اصلاح مشکلات ظاهری آن از روش ‌های مختلفی قابل دستیابی است. این روش‌ ها متناسب با وضعیت بینی و توقعات فرد از نتیجه کار کاربردهای متفاوتی خواهند داشت. در همین راستا، روش ‌های غیرجراحی لیفت بینی امکان اصلاح سریع و بدون درد بینی را برای افراد فراهم میکنند اما ماندگاری آن‌ ها دائمی نخواهد بود. درمواردی که روش ‌های غیرجراحی مانند تزریق ژل و یا لیفت با نخ توانایی اصلاح فرم بینی را داشته باشند به روش‌ های سخت و سنگین جراحی ارجحیت خواهد داشت.

لیفت بینی


لیفت بینی

لیفت بینی یا اصلاح فرم بینی از محبوب ترین تغییرات زیبایی است که افراد بر روی صورت خود انجام‌ می‌دهند. فرم نامناسب بینی تاثیر زیادی بر روی چهره افراد خواهد داشت و حذف این قبیل نواقص میتواند تا حد بسیار زیادی بر زیبایی ظاهری فرد بیافزاید. برای انجام این کار روش‌ های متعددی وجود دارد که میتوان آن‌ها را در دو دسته کلی روش ‌های جراحی و غیر جراحی طبقه بندی کرد.

جراحی زیبایی بینی به عنوان یکی از قدیمی ترین عمل‌ های زیبایی بسیار شناخته شده است و هنوز علاقه ‌مندان بسیاری را به سمت خود جذب میکند. اما امروزه روش‌ های کم خطرتر و ارزان تر دیگری توانسته اند در درمان بسیاری از مشکلات ناحیه بینی جای عمل زیبایی بینی را بگیرند. این روش‌ ها که معمولا دارای نتایج موقتی هستند و پس از مدتی نیاز به تمدید دارند عبارتند از: لیفت بینی با ژل و لیفت بینی با نخ

اصلاح فرم بینی به کمک ژل


اصلاح فرم بینی به کمک ژل

این روش برای کسانی ایده آل است که به دنبال اصلاح قوز بینی شان هستند یا میخواهند بینی شان کمتر زاویه دار به نظر برسد اما برای راه حل دائمی آمادگی ندارند یا نگران خطرات و دوره نقاهت طولانی در جراحی بینی سنتی هستند.

مطمئنا تزریق ژل از رفتن زیر تیغ جراحی پیچیدگی بسیار کمتری دارد، اما اصلاح فرم بینی هرگز بدون خطر نیست و احتمال خطا وجود دارد.

نحوه تاثیرگذاری ژل در لیفت بینی

نحوه تاثیرگذاری ژل در لیفت بینی

در این روش برای اصلاح فرم بینی از فیلر درمال استفاده میشود. زیر پوست شما در نواحی که میخواهید صاف تر به نظر برسد یا حجم آن بیشتر باشد ماده ای ژل مانند (معمولا اسید هیالورونیک) تزریق میشود.

ماده تشکیل دهنده فیلر در جای تزریق شده، در لایه های عمیق زیر پوست شما، قرار دارد و فرم خود را حفظ می کند. فرم اصلاح شده بینی شما بسته به پوست شما، نتیجه مورد نظرتان و مواد به کار برده شده از ۴ ماه تا ۳ سال حفظ می شود.

مزایای لیفت بینی با فیلرهای درمال

 • لیفت بینی با فیلرهای درمال به شما امکان این را میدهد که از بیهوشی عمومی خودداری کنید.
 • در این روش دوره نقاهت شما کوتاه تر خواهد بود.
 • در این روش بعد از اتمام فرایند لیفت بینی، میتوانید در همان روز یا روز بعد به سرکار و فعالیت های معمول تان بازگردید.
 • نتیجه دائمی نیست، پس اگر از فرم به دست آمده راضی نیستید، با گذر زمان فیلر متابولیزه و جذب بدن می شود و بینی به حالت سابق خود بازمی گردد.
 • هزینه لیفت بینی با فیلرهای درمال بسیار پایین تر از لیفت بینی با جراحی است.

لیفت بینی با ژل برای چه مواردی مناسب است

لیفت بینی با ژل برای چه مواردی مناسب است-

لیفت بینی با تزریق ژل پل بینی، نوک بینی و پره های بینی را هدف قرار میدهد. برای اصلاح فرم بینی میتوان فیلرها را اطراف هر بخشی از بینی که لازم است تزریق کرد. همچنین محدودیت سنی خاصی برای فرد دریافت کننده فیلر وجود ندارد.

این روش برای موارد زیر بسیار مناسب است:

 • صاف کردن قوز کوچک بینی
 • برجسته کردن نوک بینی
 • افزایش حجم بینی
 • لیفت نوک بینی

همچنین اگر پل بینی تان دارای قوز خفیف باشد،‌ تزریق فیلر میتواند آن را استتار کند و کانتور نیم رخ بینی شما را صاف کند.

اگر میخواهید بینی تان کوچکتر به نظر برسد یا به دنبال اصلاح قوزهای برجسته تر هستید این روش نمیتواند نتیجه دلخواه تان را به شما بدهد.

آمادگی برای تزریق ژل به بینی

پیشنهادات زیر دستورالعمل های کلی هستند:

 1. در هفته پیش از عمل از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب (مانند ایبوپروفن)، مکمل های ویتامین E و سایر مکمل هایی که خون را رقیق میکنند خودداری کنید. اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده میکنید، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.
 2. از سطح ویتامین K خود آگاه باشید تا خطر کبودی را کاهش دهید. به منظور افزایش ویتامین K در بدن، از چند هفته پیش از عمل، مقدار زیادی سبزیجات برگدار سبزرنگ مصرف کنید.
 3. مقدار زیادی آب بنوشید و پیش از وقت ملاقات با پزشک خود یک وعده غذایی میل کنید. پرخوری نکنید چون ممکن است حین ملاقات یا پس از آن حالت تهوع به شما دست دهد، اما حتما چیزی نشاسته دار و پروتئینی بخورید.

تزریق ژل به چه صورت انجام میشود؟

تزریق ژل به چه صورت انجام میشود

 • این روش نسبتا ساده است، مخصوصا در مقایسه با جراحی بینی.
 • پس از یک جلسه مشاوره و صحبت درباره نتیجه مورد نظرتان، پزشک از شما میخواهد که به پشت دراز بکشید و سرتان را به سمت بالا خم کنید.
 • ممکن است روی بینی و ناحیه اطراف آن بی حس کننده موضعی اعمال شود تا درد ناشی از سوزن را احساس نکنید.
 • پس از اثر کردن بی حسی، پزشک فیلر را به ناحیه اطراف بینی و شاید خود پل بینی شما تزریق میکند.
 • ممکن است هنگام تزریق فیلر در ناحیه بینی احساس فشار یا نیشگون خفیف داشته باشید.
 • کل این فرآیند ممکن است ۱۵ تا ۴۵ دقیقه زمان ببرد.

خطرات و عوارض جانبی

برای اکثر افراد،‌ تنها اثر جانبی لیفت بینی با فیلرهای درمال کمی قرمز شدن و حساسیت در ناحیه تزریق به مدت یک تا دو روز بعد از تزریق فیلر است.

عوارض جانبی احتمالی دیگر:

 • کبودی در ناحیه تزریق فیلر
 • ورم کردن
 • مهاجرت فیلر، به این معنی که فیلرهای تزریق شده به نواحی دیگری از بینی یا ناحیه زیر چشم حرکت میکنند و این جا به جایی باعث میشود صورت فرد بیش از حد حجیم و مواج شود.
 • حالت تهوع

لیفت بینی با نخ


لیفت بینی با نخ

لیفت بینی با نخ، روشی غیرتهاجمی، برگشت پذیر و با نتایج قابل پیش بینی تر است  و  برای کسانی که به دنبال روش های لیفت بینی جایگزین و غیرجراحی هستند بسیار مناسب است. همچنین هیچ برش یا جراحی در این روش به کار برده نمیشود.

نخ مورد استفاده برای لیفت بینی از ماده ای به نام پلی دیوکسانون (نوعی قند پیچیده) ساخته شده است که قابلیت حل شدن دارد و با توجه به مشخصات بسیار ایمن آن، سالهاست که برای کاربردهای پزشکی و دارویی استفاده میشود.

این ماده غیر آلرژیک و غیر آنتی ژن است و سیستم ایمنی بدن را تحریک به پادتن سازی نمیکند،‌ همچنین کاملا زیست تخریب پذیر است یعنی بدن با گذشت زمان به طور کامل آن را جذب میکند.

مزایای کلیدی لیفت بینی با نخ

از مزایای اصلی لیفت بینی با نخ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نتیجه دائمی نیست،‌ بنابراین درصورت عدم رضایت از ظاهر جدید بینی تان، بعد از گذشت ۶ تا ۸ ماه نخ ها در بدن به صورت طبیعی حل میشود.
 • راحتی این روش: هزینه لیفت بینی با نخ بسیار کمتر از جراحی بینی است.
 • بسیار ایمن و موثر است.
 • نتیجه آن فورا قابل مشاهده است.
 • فرد دچار ضعف و نقاهت نمیشود و به استراحت برای بهبود نیاز ندارد.
 • بیماران میتوانند تقریبا بلافاصله بعد از فرآیند به کار و فعالیت ها معمول خود بپردازند.
 • نیاز به استفاده ازهیچ گونه ماده بی حس کننده یا بی هوشی نیست.

لیفت بینی با نخ برای چه کسانی مناسب است؟

این روش برای کسانی مناسب است که علاوه بر داشتن انتظارات معقول و واقع بینانه از نتیجه و درک محدودیت های آن، نسبتا جوان هستند و پوست شان از کیفیت خوبی برخوردار است. درصورتی که پوست شخصی نازک و آفتاب سوخته باشد،‌ لیفت با نخ روش مناسبی برایش نخواهد بود زیرا اگر پوست لایه ی درمیس کافی نداشته باشد که بتواند زخامت نخ ها را به خوبی ساپورت کرده و آن ها را پوشش دهد،‌ نخ ها از زیر پوست نمایان خواهند بود.

کسانی که میخواهند اندازه بینی خود را به میزان قابل توجهی کاهش دهند یا دارای ناهنجاری های عمده در بینی شان هستند، لیفت بینی با نخ برایشان مناسب نخواهد بود. این روش در رفع مشکلات تنفسی ناشی از انحراف سپتوم بی تاثیر است زیرا تنها به زیبایی خارجی بینی توجه دارد و نه مجراهای تنفسی.

آمادگی برای لیفت بینی با نخ

پیش از انجام هر روشی که در آن از فیلرها استفاده میشود باید این دستورالعمل های کلی را به خاطر داشته باشید:

 • در هفته پیش از عمل از مصرف آسپرین، داروهای ضد التهاب (مانند ایبوپروفن)، مکمل های ویتامین E و سایر مکمل هایی که خون را رقیق میکنند خودداری کنید.
 • از سطح ویتامین K خود آگاه باشید تا خطر کبودی را کاهش دهید. به منظور افزایش ویتامین K در بدن، از چند هفته پیش از عمل، مقدار زیادی سبزیجات برگدار سبزرنگ مصرف کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید و پیش از وقت ملاقات با پزشک خود یک وعده غذایی مناسب میل کنید.

روال کار لیفت بینی با نخ

روال کار لیفت بینی با نخ

 • لازم است به پشت دراز بکشید و سرتان را به سمت بالا کج کنید.
 • ممکن است روی بینی و ناحیه اطراف آن بی حس کننده موضعی اعمال شود تا دردی احساس نکنید.
 • پزشکتان در امتداد پل بینی نخ های ظریفی را به صورت افقی برای ارتفاع و سپتوم قرار میدهد تا بینی برآمدگی لازم را داشته باشد و در نوک بینی نخ هایی به صورت عمودی قرار خواهد داد.
 • این نخ ها به عنوان داربست عمل میکنند و به کانتور کردن بینی و دادن شکل دلخواه به آن کمک میکنند علاوه براین به عنوان محرک کلاژن در تشکیل کلاژن جدید،‌ که لیفت بینی را پایدار و مقاوم میکند، نقش دارند.
 • تعداد نخ های لازم برای هر فرد با توجه به فرم فعلی بینی و نتیجه مورد نظر متفاوت است
 • نتیجه این روش بلافاصله قابل مشاهده است زیرا نخ ها نقش داربست را برای بینی به عهده دارند.

ماندگاری لیفت بینی با نخ

ماندگاری لیفت بینی با نخ

نتیجه حاصل از درمان لیفت بینی با نخ را میتوان بلافاصله مشاهده کرد که البته با گذشت زمان بهبود میابد زیرا بدنتان شروع به بازسازی کلاژن بیشتری طی ۳-۶ ماه آینده تا یک سال آینده میکند.

نتیجه معمولا حدود ۱-۲ سال ماندگار خواهد بود. اگر پس از گذشت ۹ ماه از درمان اولیه، درمان تکرار شود، میتوانید انتظار داشته باشید که نتیجه حتی ماندگاری طولانی تری داشته باشد. نهایتا، با تحریک کلاژن در بینی مقداری لیفت دائمی ممکن است رخ دهد.

عوارض جانبی لیفت بینی با نخ

 • ممکن است حس گزیده شدن خفیفی هنگام تزریق بی حس کننده به شما دست دهد، اما پس از آن نباید هیچ دردی ناشی از نخ ها حس کنید
 • پس از قرار دادن نخ ها، بلافاصله در نواحی تحت درمان مقداری سفتی احساس خواهید کرد و ممکن است تا چند روز کمی درد داشته باشید. برای راحتی پس از عمل در صورت نیاز میتوانید از مسکن های بدون نسخه کمک بگیرید.
 • کبودی، تورم و حساسیت خفیف، پس از عمل، طبیعی است و طی چند روز تا چند هفته برطرف خواهد شد.

لیفت بینی با نخ روشی بسیار امن و بدون عوارض جانبی جدی است.

اصلاح فرم بینی از طریق جراحی


اصلاح فرم بینی از طریق جراحی

رینوپلاستی جراحی است که فرم بینی را تغییر میدهد. هدف از رینوپلاستی ممکن است تغییرات ظاهر بینی، بهبود تنفس یا هردو باشد.

انواع رینوپلاستی

رینوپلاستی بسته

رینوپلاستی بسته رایج ترین نوع عمل بینی است. با توجه به اینکه تمام برش ها در داخل بینی صورت میگیرد بعد از این عمل هیچ جای زخم خارجی وجود نخواهد داشت. برای دسترسی به استخوان و غضروف، بافت های نرم کمی بالا برده میشوند. از مزایای رینوپلاستی بسته، تحریک کمتر بافت بینی،‌ کم بودن جای زخم قابل تشخیص، زمان عمل کوتاه تر و بهبودی سریعتر است.

رینوپلاستی باز

این نوع عمل بینی از نوع بسته تهاجمی تر است و اغلب برای بیمارانی که به کانتور کردن سراری بینی یا کاهش سایز آن نیاز دارند به کار میرود. جراح در پوست زیر بینی که بین سوراخ های بینی قرار دارد  برش هایی میزند. برای دسترسی به داخل حفره بینی این پوست بالا زده میشود تا جراح بتواند تغییرات لازم را روی فرم بینی اعمال کند.

سپتوپلاستی بینی

سپتوپلاستی بینی معمولا برای برای بهبود تنفس از طریق بینی انجام میشود. این شیوه اغلب برای بیمارانی که از انحراف سپتوم رنج میبرند به کار میرود. سپتوم به غضروف و استخوان داخل بینی که سوراخ های بینی را از هم جدا میکند گفته میشود.

رینوپلاستی نوک بینی

جراحی نوک بینی به قصد تغییر فرم نوک بینی انجام میشود به این منظور ساختار غضروف زیرین اصلاح میشود. اکثر تغییرات از داخل بینی انجام میشود تا جای زخم پس از عمل به حداقل برسد. جراح میتواند نوک بینی مناسب برای ساختار بینی شما را ایجاد کند. از موارد معمولی که با این شیوه درمان میشوند میتوان به نوک بینی دارای انحراف یا بزرگ، سوراخ های بینی گشاد، یا نوک بینی رو به پایین در بینی های قوزدار اشاره کرد.

خطرات رینوپلاستی

خطرات رینوپلاستی

مانند هر عمل جراحی نسبتا سنگین دیگری، در رینوپلاستی احتمال وقوع خطراتی وجود دارد از جمله:

 • خون ریزی
 • عفونت
 • ناسازگاری و واکنش نامطلوب به بیهوشی

دیگر خطرات احتمالی که مخصوص عمل رینوپلاستی است شامل موارد زیر است:

 • مشکل در تنفس از طریق بینی
 • بی حسی دائمی داخل و اطراف بینی
 • احتمال ناجور بودن ظاهر بینی پس از عمل
 • درد، تغییر رنگ یا تورم که ممکن است ادامه دار باشد
 • جای زخم
 • سوراخ شدن سپتوم یا همان تیغه بینی
 • نیاز به جراحی مجدد

لیفت بینی با نخ بهتر است یا ژل؟


لیفت بینی با نخ

ترزیق فیلر بینی

مزایا

 • بالا بردن نوک بینی
 • دوره نقاهت کوتاه (درد داشتن احتمالی در بینی تا ۲ روز)
 •  بهبود کانتور بینی
 • باریک کردن پل بینی
 • زیبا سازی ظاهر کلی بینی
 •  کاهش پهنای بینی
 • الا بردن بهتر نوک بینی       در مقایسه با لیفت بینی با نخ
 • افزایش ارتفاع پل بینی
 • دوره نقاهت بسیار          کوتاهیا بدون نقاهت
 • تزریق کننده فیلر مجرب قادر است بینی را دقیقا به فرم دلخواه بیمار درآورد

خطرات

 • تورم و درد داشتن تا چند روز بعد فرآیند
 • در صورتی که به درستی انجام نشود احتمال عفونت کردن وجود دارد
 •  در نقطه ورود نخ به بینی درصورت بی تجربه بودن پزشک ممکن است جای زخم بماند
 • اگر نخ ها به درستی قرار داده نشوند ممکن است جا به جا شوند یا از زیر پوست بیرون بزنند
 • اگر تزریق کننده بی تجربه باشد و تزریق را به درستی انجام ندهد ممکن است باعث نکروز پوست (بافت مردگی در پوست) شود
 • ممکن است فیلر زیر پوست پخش شود و بینی را پهن تر نشان دهد
موارد مناسب برای درمان
 • انحراف خفیف دربینی
 • پل بینی بد فرم و نازیبا
 • زیباسازی و کوچک کردن نوک بینی بزرگ
 • اصلاح زاویه نوک بینی نامناسب
 • پل بینی صاف
 • نوک بینی بد فرم و نازیبا

سوالات پر متدوال


آیا رینوپلاستی عمل جراحی سخت و سنگینی است؟

از آنجا که بینی بخش کوچکی از بدن است، بسیاری از افراد معتقدند عمل جراحی بینی یا همان رینوپلاستی عمل جراحی جزئی و سبکی است. در حقیقت، از آنجا که بینی شما بخش  جدایی ناپذیری از سیستم تنفسیتان است، جراحی بینی پروسه ای سنگین و بسیار سخت است.

آیا نتیجه عمل بینی تا همیشه ماندگار است؟

شما اغلب میتوانید با عمل جراحی بینی نتیجه مطلوبی به دست آورید و این نتیجه میتواند برای همیشه ماندگار باشد. با این وجود،‌ شما نمیتوانید نتیجه را پیش بینی کنید چون تنها پس از گذشت یک سال از جراحی مشخص میشود. این منجر به تغییرات در چهره فرد میشود.

آیا ممکن است رینوپلاستی یا همان عمل جراحی بینی با شکست مواجه شود؟

اغلب افراد میدانند که جراحی های پلاستیک، مخصوصا جراحی بینی، به دلایل زیادی با شکست مواجه میشود. گاهی این شکست میتواند به دلیل اشتباه جراح رخ دهد.

آیا فیلر درمال برای بینی بی خطر است؟

فیلر درمال برای بینی های بزرگ یا پهن مناسب نیست. همچنین نمیتوان مشکلات ساختاری که منجر به مشکلات تنفسی در فرد میشود با فیلر درمال حل کرد. اما این فیلرها میتوانند بسیاری از نواقص در زیبایی بینی را برطرف کنند، مانند: کج بودن پل بینی، افتادگی نوک بینی.

آیا فیلر درمال میتواند بینی را کوچک کند؟

فیلر نمیتواند بینی شما را کوچکتر کند یا ظاهر نوک بینی شما را بهبود بیخشد. گرچه برای اکثر بیماران رینوپلاستی مایع یا همان تزریق فیلردرمال به بینی از جراحی کمتر ترسناک است، تزریق فیلربی خطر هم نیست.

آیا میتوان بینی را به کمک فیلر لیفت داد؟

فیلر میتواند بینی را به سمت بالا لیفت دهد و زوایای تیز را هم اصلاح کند.

لیفت بینی با نخ تا چه مدتی ماندگار است؟

نتیجه معمولا حدود ۱-۲ سال ماندگار خواهد بود. اگر پس از گذشت ۹ ماه از درمان اولیه، درمان تکرار شود، میتوانید انتظار داشته باشید که نتیجه حتی ماندگاری طولانی تری داشته باشد. نهایتا، با تحریک کلاژن در بینی مقداری لیفت دائمی ممکن است رخ دهد.

آیا لیفت بینی با نخ بی خطر است؟

نخ های مورد استفاده در لیفت بینی برای بدن انسان کاملا بی خطر است و با آن سازگاری کامل دارد.

آیا لیفت با نخ دردناک است؟

برای وارد کردن نخ ها به پوست بیمار از سوزنی بسیار ظریف و نازک که به همین منظور طراحی شده استفاده میشود تا درد و ناراحتی بیمار حین درمان به حداقل برسد. بیماران گاهی تا چند روز پس از درمان، تورم و درد خفیفی تجربه میکنند،‌ اما میتوان با مصرف مسکن های بدون نسخه آن را کنترل کرد.

آیا عمل بینی در میانسالی ممکن است

اکثر بیمارانی که بینی خود را پس از ۴۰ سالگی عمل کرده اند پیش از آن، سالها به عمل بینی خود فکر کرده بودند. هیچ محدودیت سنی بالایی برای جراحی بینی وجود ندارد،‌ اما باید در نظر داشته باشید که رویکرد و نتیجه حاصل شده ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

پایین ترین سن برای عمل بینی چه سنی است؟

رینوپلاستی (تغییر فرم بینی) پرتقاضا ترین عمل جراحی زیبایی میان نوجوانان است. این عمل جراحی زمانی قابل انجام است که ۹۰ درصد از رشد بینی فرد تکمیل شده باشد، که میتواند در دختران از ۱۳ یا ۱۴ سالگی و در پسر ها در ۱۵ یا ۱۶ سالگی رخ دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی