لیفت لب با بدون جراحی + عکس قبل و بعد

۱۴ آبان ۱۴۰۲

در مواردی که افزایش سن و یا فرم مادرزادی لب سبب افتادگی لب بالایی و پوشیده شدن دندان‌ها توسط آن می‌شود، استفاده از لیفت لب می‌تواند این مشکل ظاهری را برطرف کرده و زیبایی و شاداب را برای چهره شخص به ارمغان بیاورد. روش‌های متنوعی برای لیفت لب وجود دارد که اغلب آن ها شامل روش‌های جراحی سرپایی می‌شوند که در کلینیک های پزشکی قابل انجام اند. انتخاب یک پزشک مناسب و رعایت توصیه های او میتواند تا حد زیادی خطر بروز عوارض ناشی از لیفت لب را کاهش داده و موفقیت آن را تضمین کند.

لیفت لب چیست؟


لیفت لب چیست

لیفت لب به عملی گفته می‌شود که طی آن فاصله لب بالا و بینی کاهش می‌یابد. این روش باعث افزایش بافت صورتی لب می‌شود که لب را حجیم و پرتر نشان می‌دهد. و همچنین باعث نمایان‌تر شدن دندان‌های بالا می‌شود.

لیفت لب یک گزینه عالی برای کسانی است که نمی‌خواهند لب‌های خود را حجم دهند، فقط می‌خواهند کمی فاصله بین لب بالا و بینی را افزایش دهند.

مزایای لیفت لب


مزایای لیفت لب

با بالا رفتن سن و به دلیل جاذبه، لب نیز مانند سایر نواحی صورت دچار افتادگی می‌شود. این افتادگی باعث پنهان شدن و داخل رفتن بافت قرمز لب شده و در نتیجه لب‌ها باریک و نازک می‌شوند. در نتیجه افتادگی لب باعث پنهان شدن دندان‌های بالایی می‌شود که باعث ایجاد ظاهری پیر می‌شود. مزایای لیفت لب عبارتند از:

 • با کوتاه شدن فاصله بین لب بالا و بینی، ظاهری جذاب و جوان در لب و قسمت میانی صورت ایجاد می‌شود.
 • همچنین افزایش بافت صورتی لب باعث ایجاد ظاهری پر و حجیم در لب‌ها می‌شود.

چه کسانی کاندید مناسبی برای لیفت لب هستند؟


چه کسانی کاندید مناسبی برای لیفت لب هستند

 • لیفت لب گزینه‌ای عالی برای کسانی است که می‌خواهند فاصله بین لب بالا و بینی خود را کاهش دهند. این فاصله با افزایش سن بیشتر شده و باعث نازک و باریک شدن لب‌ها می‌شود.
 • افراد جوانی که نتیجه مورد نظر، برای حجیم شدن لب، را از طریق تزریق فیلر و ژل به دست نیاورده‌اند و یا تزریق فیلر ظاهری مصنوعی و غیرطبیعی در لب‌های آنها ایجاد کرده است، کاندید مناسبی برای لیفت لب هستند.
 • لیفت لب یک روش دائمی است و برای افرادی که از موقتی بودن ژل و فیلر خسته شده‌اند، گزینه مناسبی است.

در صورتی که خصوصیات زیر را دارید، گزینه مناسبی برای انجام لیفت بینی نخواهید بود:

 • فاصله بین بینی و لب بالایی شما کم است (معمولا حدود 1.5 سانتیمتر فاصله نیاز است)
 • سیگار می‌کشید و برای بهبودی پس از عمل قصد ترک سیگار را ندارید (بهبودی پس از عمل معمولا حدود 2 تا 4 هفته طول می‌کشد).

در صورتی که مبتلا به دیابت یا هر عارضه‌ی دیگری که بر روند لخته شدن خون تاثیر می‌گذارد، هستید و یا تبخال دهانی دارید باید حتما پزشک خود را از این موضوع مطلع کنید.

لیفت لب غیرجراحی


از میان روش‌های غیرجراحی تعریف شده برای لیفت لب، تنها روش لیفت با نخ توانایی انجام لیفت لب بالا بدون حجیم سازی آن را دارا میباشد. این روش نیمه تهاجمی، مرزی میان روش‌های جراحی و روش های تزریقی حجم دهی به لب است که با داشتن عوارض کمتر، نتایجی مشابه جراحی را نشان خواهد داد.

لیفت لب با نخ

لیفت لب با نخ

لیفت لب با نخ یک روش غیرجراحی است که در طی آن از نخ‌های حل‌شدنی برای از بین بردن خطوط ریز اطراف لب و افزایش تولید کلاژن استفاده می‌شود.

برخلاف فیلر و ژل‌ها که به لب حجم می‌دهند، لیفت لب با نخ باعث ایجاد زاویه متناسب در گوشه‌های لب می‌شود و افتادگی لب‌ها را اصلاح می‌کند.

لیفت لب با نخ برای افرادی مناسب است که به دنبال ایجاد ظاهری طبیعی به لب‌ها هستند و ظاهر غیرطبیعی و مصنوعی به دست آمده از ژل و فیلر را نمی‌پسندند.

این روش با روش لیفت بخیه نخ خاردار حداقل تهاجمی که در نواحی از جمله گونه، فک، و دیگر نواحی بدن انجام می‌شود، فرق دارد. این روش حتی با روش لیفت لب به روش جراحی که یک روش حداقل تهاجمی برای کوتاه کردن فاصله بین لب بالا و بینی است، نیز متفاوت است.

زمانی که این روش غیرجراحی توسط یک متخصص باتجربه و آموزش دیده انجام شود، کاملا بی‌خطر است. معمولا عوارض جانبی همراه با این روش خیلی کم هستند و مدت زمان بهبودی نیز کوتاه است. نتایج معمولا 1 تا 3 سال دوام دارند.

قبل از لیفت لب


قبل از انجام عمل لیفت لب، به موارد زیر توجه کنید:

 • حداقل 6 ساعت قبل از عمل، نباید چیزی بخورید یا بنوشید.
 • چهار هفته قبل و بعد از عمل نباید سیگار بکشید، زیرا سیگار به دلیل کاهش جریان خون، در روند بهبودی اختلال ایجاد می‌کند.
 • 48 ساعت قبل از عمل لیفت لب، از نوشیدن الکل اجتناب کنید، زیرا الکل می‌تواند در روند بیهوشی اختلال ایجاد کند.
 • 14 روز قبل از لیفت لب از مصرف داروهایی از جمله آسپیرین که باعث رقیق شدن خون می‌شود اجتناب کنید.

روش لیفت لب بدون جراحی


روش لیفت لب بدون جراحی

لیفت لب حدود 30 دقیقه طول می‌کشد: 15 دقیقه بی‌حسی و 15 دقیقه خود عمل لیفت لب. روش انجام کار به شرح زیر است:

 1. جراح پلاستیک یک سوراخ کوچک را درگوشه لب، روی خط لب ایجاد می‌کند.
 2. جراح، با یک کانول نازک که نخ به آن متصل است، نخ را وارد می‌کند. ممکن است به جای کانول از یک سوزن برای وارد کردن نخ استفاده شود، که در اینصورت دیگر نیازی به ایجاد سوراخ نیست.
 3. نخ‌ها اندازه‌های متفاوتی دارند، از اندازه نخ دندان گرفته تا سایز موی سر. نخ ممکن است صاف یا پیچ‌خورده باشد.
 4. هنگامی که نخ با سوزن یا کانول وارد پوست می‌شود به آرامی به سمت کمان کوپید فرستاده شده و در همان‌جا ثابت می‌شود.
 5. سپس پرشک همین کار را در طرف دیگر لب هم انجام می‌دهد.
 6. پس از آن در صورتی که نخ اضافی وجود داشته باشد، انتهای آن با قیچی جراحی بریده خواهد شد.
 7. سپس انتهای هر نخ در داخل سوراخ قرار داده شده و غیرقابل مشاهده می‌شود.
 8. این روش ممکن سا روی لب پایین نیز تکرار شود: ممکن است پزشک نخ را تا مرکز لب پایین پیش ببرد و در طرف دیگر لب نیز همین کار را تکرار کند.

به منظور افزایش ارتفاع و یا حجم بیشتر می‌توان از نخ‌های بیشتری استفاده کرد. این کار را می‌توان از طریق سوراخ اولیه با استفاده از کانول متصل به نخ و یا ایجاد سوراخ جدید و با سوزن انجام داد.

پس از لیفت نخ غیرجراحی

لیفت لب باعث ایجاد حجم شده و چین و چروک خطوط دور لب را نیز از بین می‌برد. این روش همانطور که در تصاویر قبل و بعد می‌بینیند، نتایجی طبیعی به همراه دارد.

لیفت لب به روش جراحی


برخلاف روش‌های قدیمی لیفت لب، که تمرکزشان روی برش‌هایی بود که دقیقا در اطراف حاشیه لب ( یا ورمیلیون که همان مرز بالایی لب و جایی است که اغلب خط لب روی آن کشیده می‌شود) انجام می‌شد، تکنیک‌های مدرن لیفت سانترال لب نتایج فوق العاده‌ای برای بیمارانی که خواهان لیفت لب‌های خود هستند به بار می‌آورند. این نوع تکنیک‌ها در جراحی‌های قدیمی‌تر نتایج چندان مطلوبی به بار نمی‌آوردند زیرا باعث می‌شدند وضوح و تمایز حاشیه لب کمتر شود و بیماران برای آن که مرز لبشان مشخص باشد مجبور بودند اکثر مواقع آرایش داشته باشند.

روش‌های جراحی لیفت لب مدرن عبارتند از:

 • لیفت سنترال لب (ارجاع به مقاله لیفت سنترال لب)
 • لیفت لب از زیر بینی
 • لیفت لب ایتالیایی
 • لیفت لب مستقیم
 • لیفت گوشه‌های لب

عوارض احتمالی لیفت لب با جراحی

هر روش جراحی قطعا عوارضی نیز به همراه دارد. خطر ابتلا به عفونت، نتایج نامطلوب، بازشدگی زخم و جای زخم همه از عوارض احتمالی جراحی هستند. برای جلوگیری از نتایج غیر منتظره، به افراد توصیه می‌شود قبل از جراحی موهای پشت لبشان را الکترولیز کنند چون ممکن است پس از لیفت لب در قسمتی از پشت لبشان مو ببینند که انتظارش را نداشته باشند. در افرادی که فیلتروم (یا جویک لب، گودی و شیارهای عمودی میان لب بالا و بینی) خیلی برجسته‌ای دارند، ممکن است جراح مجبور باشد لایه خیلی نازکی از پوست را بردارد در غیر این صورت ممکن است فرد ظاهری غیر طبیعی پیدا کند، مثلا شبیه حالت لب شکری به نظر برسد، و یا شیارهای فیلتروم تا داخل بینی کشیده شوند. از دست دادن حس، لخته شدن خون و تجمع مایع نیز همه عوارض از جانبی احتمالی جراحی لیفت لب هستند.

لیفت لب با جراحی نیز ممکن است با عوارض جانبی همراه باشد، به همین دلیل انتخاب جراح ماهر و باتجربه بسیار مهم است. عوارض احتمالی لیفت لب عبارتند از:

 • جای زخم
 • بهبود ضعیف زخم
 • از دست دادن خون در طول یا پس از عمل لیفت لب
 • آسیب عصبی
 • واکنش‌های آلرژیک به بیهوشی

هزینه لیفت لب


 • هزینه لیفت لب بسته به پزشکی که عمل را انجام می‌دهد و محل زندگی شما، متغیر است.
 • تخصص پزشک تاثیر مستقیمی بر هزینه‌ها و نتایج دارد.
 • از آنجایی که لیفت لب یک روش زیبایی است، تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.
 • در صورتی که لیفت لب را همراه با لیفت دیگری انجام دهید، هزینه بیشتر خواهد شد.

انتخاب پزشک خوب


باید برای لیفت لب به یک متخصص باتجربه و ماهر مراجعه کنید. اگرچه این روش تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌گیرد، اما در صورت ماهر نبودن پزشک ممکن است عمل خطرناک و غیربهداشتی باشد.

جایگزین‌های لیفت لب


جایگزین‌های لیفت لب

ممکن است بخواهید یکی از روش‌های حجیم‌سازی لب زیر را انجام دهید، اما به یاد داشته باشید که هیچ یک از این روش‌ها فاصله بین لب بالا و بینی را کوتاه نمی‌کنند و لب را نیز لیفت نمی‌کنند.

بوتاکس لیپ فلیپ

اگر می‌خواهید لیفت لب انجام دهید و در عین حال ارزان بودن، و کم بودن عوارض و دوره بهبودی نیز برای شما اهمیت دارد، بوتاکس لیپ فلیپ بهترین گزینه است. پزشک از میکرودوز بوتاکس برای ریلکس کردن عضلات لب بالایی استفاده می‌کند. نتایج این روش تا 3 ماه دوام دارد.

فیلر لب

تزریق لب ها با پرکننده‌های اسید هیالورونیک، مانند ژوویدرم و رستلین، می توانند بلافاصله لب های شما را حجیم کرده و حتی نواقص لب را برطرف کنند. تنها عیب فیلرها این است که نتایج آن موقتی هستند، و بسته به نوع فیلر مورد استفاده و متابولیسم خود شما، 4 تا 12 ماه دوام دارند.

تزریق چربی

یکی دیگر از گزینه‌ها، استفاده از چربی خود بدن شخص برای حجیم‌سازی لب است. چربی اضافه از نواحی دیگر بدن (معمولا باسن یا شکم) استخراج می‌شود و سپس به لب‌ها، نواحی دیگر صورت یا سینه یا لب تزریق می‌شود. نتایج حاصل از این روش طبیعی بوده و می‌تواند تا مدت‌ها ماندگار باشد، اما هزینه آن بیشتر از لیفت لب و تزریق فیلر است. البته در این روش، خطر ناسازگاری چربی نیز وجود دارد، زیرا تمام چربی‌های تزریق شده زنده نخواهند ماند.

ایمپلنت لب

در این عمل برای افزایش حجم و تغییر شکل لب از ایمپلنت‌های سیلیکونی داخل لب‌ها استفاده می‌شود. ایمپلنت‌ها از طریق برش کوچک در گوشه دهان وارد شده و باعث ایجاد حجم و پری در لب می‌شوند و نتایج دائمی به همراه دارند. خطرات همراه با این روش عبارتند از: عدم تقارن، برآمدگی‌ها، و جابجایی ایمپلنت، بنابراین به منظور پیشگیری از خطرات و عوارض باید به دنبال یک پزشک ماهر و باتجربه باشید.

سوالات متداول


آیا لیفت لب با نخ بهتر از تزریق فیلر است؟

لیفت لب با نخ قطعا نسبت به تزریق فیلر نتایج طبیعی‌تری به همراه دارد. این روش بدون جراحی (منظور لیفت با نخ است) باعث تحریک تولید کلاژن و در نتیجه کاهش چین و چروک نیز می‌شود.

آیا امکان بیرون آمدن نخ از لب وجود دارد؟

نه، نخ به طور طبیعی در طول زمان تجزیه می‌شود.

مدت زمان بهبودی لیفت لب با نخ چقدر است؟

بهبودی از عمل لیفت لب با نخ حدود 5 تا 7 روز زمان می‌برد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی