رفع فرورفتگی شقیقه با تزریق ژل و فیلر: مزایا، عوارض + عکس

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

برجسته کردن شقیقه یکی از درمان‌های پرطرفدار بین مردان و زنانی است که تمایل دارند حالت شقیقه خود را با هدف زیبایی بیشتر، تغییر دهند.

تزریق ژل و فیلر برای درمان فرورفتگی شقیقه چه مزایایی دارد؟


تزریق ژل و فیلر برای درمان فرورفتگی شقیقه چه مزایایی دارد؟

مزایا و فواید زیادی وجود دارد که براساس آن می‌توان درمان تزریق ژل و فیلر به شقیقه را انتخاب کرد که شامل:

بهبود فرم شقیقه و صورت

با تزریق فیلر به شقیقه می‌توان فرورفتگی آن را برطرف کرد و ظاهر آن را بهبود بخشید. زیرا ژل می‌تواند حجم پوست در ناحیه شقیقه را افزایش داده و پزشک متخصص زیبایی سپس از فیلر جهت تغییر شکل شقیقه و اضافه کردن حجم در محل دقیق آن می‌پردازد. تزریق فیلر مطابق با شکل و ساختار کلی صورت، جهت طبیعی و ظریف بودن نتیجه در آن انجام می‌شود.

از بین بردن چین و چروک شقیقه

خطوط و چروک‌هایی که حالت چهره را بیان می‌کنند، هنگامی ایجاد می‌شوند که حالت خاصی در صورت ایجاد شود. این خطوط را نمی‌توان با فیلر به طور مؤثر درمان کرد زیرا آنها بطور مداوم در حال حرکت هستند. با این وجود، جهت کاهش خطوط و چروک‌های ثابت که با گذشت زمان تشکیل می‌شوند، مقدار کمی ژل می‌تواند فرورفتگی زیر این خطوط را پر کند. این درمان همچنین با هم سطح کردن تمام نواحی، در بهبود ظاهر کلی شقیقه مؤثر است.

ایجاد تقارن در صورت

مزایای دیگر تزریق ژل، کاربرد آن جهت تقارن در صورت است. بافت‌های اضافی جای زخم و آثار بجا مانده از تصادفات و آسیب‌ها می‌توانند ظاهری نامتقارن در شقیقه ایجاد کنند. از تزریق ژل می‌توان بخصوص جهت افزایش حجم در نواحی خاصی که نقصی در آنها وجود دارد، استفاده کرد که به ایجاد تقارن در شقیقه کمک می‌کند.

قبل از انجام تزریق فیلر شقیقه چه کار هایی انجام دهیم؟


در طول جلسه مشاوره، جراح زیبایی نواحی موردنظر را ارزیابی کرده و سوابق پزشکی بیمار را بررسی می‌کند. گرچه درمان با تزریق ژل خطری ندارد اما لازم است که پیش از درمان، سوابق پزشکی خود را ارائه دهید، زیرا حساسیت‌های خاص، مشکلات نورولوژیکی و پوستی یا داروها می‌توانند سلامت و نتیجه کار را با مشکل مواجه کنند. به عنوان مثال، اگر از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (مانند آسپرین، ایبوپروفن، ناپروکسن) یا رقیق کننده خون استفاده می‌کنید، باید به جراح زیبایی اطلاع دهید، زیرا این داروها احتمال کبودی را افزایش می‌دهند.

پروسه تزریق ژل و فیلر به شقیقه


پروسه تزریق ژل و فیلر به شقیقه

هنگامی که معاینات اولیه و سوابق پزشکی بررسی شد، ادامه روند درمان که عمدتاً توسط جراح یا متخصص انجام می‌شود، عبارتند از:

 • به یک اتاق تمیز انتقال داده می‌شوید که می‌توانید بنشینید یا دراز بکشید.
 • نواحی از پوست که قرار است تزریق در آنجا انجام شود، به خوبی با الکل و محلول تمیزکننده پاک می‌شود تا هیچ‌گونه مواد آرایشی یا باکتری روی پوست قرار نداشته باشد.
 • یک ماده بی‌حس‌کننده موضعی یا تزریق لیدوکائین در ناحیه‌ دریافت فیلر، برای کاهش درد ناشی از تزریق مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که برخی از ژل‌های تزریقی، مانند رادیس، حاوی لیدوکائین یا دیگر مواد بی‌حسی در محلول هستند.
 • یک سرنگ استریل حاوی ژل آماده می‌شود.
 • جراح یا متخصص به آرامی سوزن را در نواحی شقیقه وارد می‌کند و مواد از درون سرنگ آهسته وارد شقیقه می‌شوند. ممکن است هنگام وارد شدن سوزن، کمی حس نیش زدگی یا نیشگون گرفتن را تجربه کنید.
 • سپس سوزن را خارج کرده و خون یا ترشحات دیگر که از ناحیه تزریق بیرون آمده را، تمیز می‌کنند.
 • متخصص همچنین این نواحی را به آرامی ماساژ می‌دهد تا مطمئن شود هیچ‌گونه برآمدگی یا برجستگی در آن وجود ندارد.
 • این روند برای هر دو شقیقه تکرار می‌شود، هر طرف ممکن است نیاز به چندین تزریق در هر نوبت مراجعه داشته باشد، که به نتایج دلخواه بیمار بستگی دارد.

مراقبت های بعد از انجام تزریق ژل و فیلر به شقیقه چیست؟


بلافاصله پس از درمان با فیلر، توصیه می‌شود که صورت خود را لمس نکرده و ورزش نکنید تا فیلر در مکان مناسب تثبیت شود. بهتر است از انجام هرکاری که ممکن است منجر به تماس با شقیقه شود، خودداری کنید زیرا ممکن است منجر به تغییر شکل آن شود.

این مسئله درمورد ماساژ صورت، مراجعه به دندانپزشک یا هرکار دیگری که شامل کشیدگی یا فشار روی نواحی صورت باشد، باید درنظر گرفته شود.

همچنین توصیه می‌شود که از مصرف سیگار یا نوشیدنی الکلی خودداری کنید. گرچه ممکن است بر نتایج درمان تاثیرگذار نباشند، اما خطر بروز کبودی یا ورم در ناحیه درمان را افزایش می‌دهند که منجر به طولانی شدن روند بهبودی خواهد شد.

در مدت زمان طولانی، می‌توانید کارهایی را انجام دهید که نتیجه تزریق ژل را به حداکثر برساند. ادامه روند مراقبت‌های صحیح پوست با بهبود تاثیر جوانسازی فیلر، باعث می‌شود که پوست جوان به نظر برسد. حفظ سبک زندگی سالم با یک رژیم غذایی متعادل و مقدار کافی ورزش، نیز پوست را در بهترین حالت ممکن نگه می‌دارد.

برای جلوگیری از درد ناشی از تزریق فیلر و ژل در شقیقه چه کاری انجام می دهند؟


برای جلوگیری از درد ناشی از تزریق فیلر و ژل در شقیقه چه کاری انجام می دهند؟

پیش از درمان(بهتر است 45 دقیقه قبل از درمان اینکار انجام شود)، یک کرم بی‌حس کننده ( مانند EMLA یا LMX) در ناحیه تزریق استفاده می‌شود. می‌توان از یک سلفون روی کرم بی‌حس کننده استفاده کرد تا تاثیر آن افزایش یابد.

بی‌حسی موضعی نیز ممکن است به این ناحیه تزریق شود؛ مقداری بی‌حسی موضعی در فیلر وجود دارد. جهت کاهش درد و خطر بروز کبودی، همیشه از یخ استفاده می‌شود. نیتروز اکساید ( گاز خنده) نیز برای استفاده بیماران در زمان تزریق فیلر به شقیقه موجود است.

ماندگاری تاثیر ژل و فیلر در شقیقه چقدر است؟


ماندگاری تاثیر ژل و فیلر در شقیقه چقدر است؟

ماندگاری فیلر به نوع محصول، ناحیه درمان و بیمار بستگی دارد. بطور کلی، هرچه محصول متراکم‌تر باشد و به نواحی عمیق‌تر تزریق شود، ماندگاری آن نیز بیشتر خواهد شد، گرچه این یک قانون دقیق و الزامی نیست. جهت حفظ نتیجه درمان، جراح زیبایی درمان را تکرار می‌کند و تنظیم مقدار و روش تزریق جهت کسب بهترین نتایج نیز لازم است.

ژل هیالورونیک اسید یک روش کاملاً موقتی است و از این رو اغلب به بیمارانی که برای اولین بار تزریق انجام می‌دهند، توصیه می‌شود که از این ژل استفاده کنند. ماندگاری این ژل عمدتاً از 6 تا 18 ماه است.

ژل‌های مصنوعی ماندگاری طولانی‌تری دارند، زیرا توسط بدن جذب نمی‌شوند. این ژل‌ها گزینه مناسب در بیماران خاصی است، زیرا نتایج آن چندین سال دوام دارد و مجبور به پذیرش آن هستید و پزشک باتجربه و کارآمدی را انتخاب کنید که سبک زیبایی شناختی او، مورد پسند شما باشد.

کدام فیلر شقیقه برای من مناسب است؟


با وجود تعداد بسیاری از محصولات فیلر در بازار، بدون راهنمایی جراح زیبایی با تجربه، دانستن اینکه کدام گزینه مناسب شما است، سخت خواهد بود. هر محصول فرمول مخصوصی دارد تا بافت، تراکم و عمق تزریق خاصی را شکل دهد و به این معنی است که هر ژل برای رفع مشکل خاصی تاثیرگذاری بیشتری دارد. سرانجام اینکه پزشک تعیین می‌کند که کدام محصول برای شما مناسب است.

چگونه پزشک مناسب برای تزریق ژل و فیلر شقیقه را انتخاب کنیم؟


در ادامه سوالاتی را ارائه می‌دهیم که باید پیش از انتخاب پزشک، بپرسید:

 • آیا آنها پیشینه آموزشی و پزشکی یا تخصص در درمان‌های زیبایی صورت دارند؟
 • آیا در حال حاضر مجوز پزشکی دارند؟
 • آیا مجوز انجام این درمان را دارند؟
 • آیا آنها برای تزریق ژل آموزش دیده‌اند؟
 • آیا تصاویری از قبل و بعد از کارهای تخصصی خود برای انجام کاری که شما تصمیم به انجام آن دارید، دارند؟
 • آیا آنها هدف مورد نظر شما را درک می‌کنند؟
 • آیا پزشک شخصاً تزریق را انجام می‌دهد یا آن را به یک تکنسین دیگر واگذار می‌کند؟

سرانجام اینکه، باید شخص مناسبی را پیدا کنید که هدف مورد نظر شما را درک کند و کسی که با او احساس راحتی و اعتماد داشته باشید تا نتایج زیبایی که مدنظر شماست، به دست آید.

مقدار ژل و فیبر مورد نیاز برای رفع فرورفتگی شقیقه چقدر است؟


مقدار ژل مورد نیاز جهت رفع فرورفتگی شقیقه عمدتاً بین 1 – 4 میلی‌لیتر است. پزشک صورت را ارزیابی کرده و مقدار دوز مناسب را پس از بررسی سوابق و معاینات بیمار مشخص می‌کند.

یک طرح درمان معمول برای تزریق فیلر به شقیقه عبارت است از:

 • تزریق ژل به شقیقه. پزشک برای شروع 1 -2 میلی‌لیتر فیلر تزریق می‌کند.
 • 4 هفته بعد جهت بررسی و تزریق ژل بیشتر به شقیقه مراجعه می‌کنید.
 • 4 هفته بعد جهت بررسی مراجعه کرده و در صورت نیاز به تزریق ژل بیشتر، اینکار انجام می‌شود.

اغلب اوقات شقیقه کاملاً صاف به نظر می‌رسد و پس از سه جلسه درمان یا بیشتر، به خوبی شکل گرفته است.  پس از آن باید سالیانه برای تزریق مجدد به شقیقه مراجعه کنید.

تزریق ژل و فیلر برای رفع فرورفتگی شقیقه چه عوارضی دارد؟


تزریق ژل و فیلر برای رفع فرورفتگی شقیقه چه عوارضی دارد؟

 • در بسیاری از موارد، کبودی ایجاد می‌شود.
 • در ناحیه تزریق ورم ایجاد می‌شود. که حداقل به مدت 48 ساعت ادامه می‌یابد.
 • تقارن: گاهی اوقات یک طرف صورت بهتر از طرف دیگر درمان می‌شود، و معمولاً به این دلیل است که بیمار در ابتدا با عدم تقارن شقیقه مراجعه کرده است.
 • عفونت یک عارضه نادر است، اما همیشه وقتی سوزن وارد پوست می‌شود، این احتمال وجود دارد.‌
 • نکروز (انسداد رگ‌های خونی که به پوست خونرسانی می‌کنند) نیز به ندرت رخ می‌دهد. که می‌تواند منجر به ایجاد جای زخم شود.
 • نابینایی نیز یک عارضه بسیار نادر اما احتمالی است و نیاز به توجه دقیق بیمار به این مسئله دارد.
 • نیاز به درمان اضافی: اغلب در روش درمانی تزریق ژل، ممکن است برای کسب نتیجه مورد نظر بیمار، نیاز به چندین جلسه درمانی باشد.

تزریق ژل و فیلر برای رفع فرورفتگی شقیقه چه خطراتی دارد؟


تزریق ژل در شقیقه روشی کاملاً مطمئن در نظر گرفته می‌شود، و به دلیل تاثیرات مختلف می‌تواند بکار گرفته شود. با این حال، شقیقه یکی از سخت‌ترین نواحی برای تزریق از نظر آناتومی است، که به دلیل تعداد رگ‌های خونی در این ناحیه و نوع رگ‌ها است. یک تزریق اشتباه در این ناحیه می‌تواند منجر به نابینایی شود. اطمینان حاصل کنید که شما و پزشک قبل از انتخاب این روش درمانی خطرات احتمالی را شناسایی و بررسی می‌کنید.

هزینه رفع فرورفتگی شقیقه به وسیله تزریق ژل و فیلر چقدر است؟


هزینه تزریق فیلر در شقیقه معمولاً به نوع ژل بکار رفته و ماندگاری درمان بستگی دارد. تجربه و شهرت پزشک نیز می‌تواند بر هزینه تاثیرگذار باشد. ممکن است در طول سال نیز لازم باشد که برای تزریق دوباره مراجعه کنید تا نتیجه ظاهری را با این فیلر کسب کردید، حفظ کنید.

سوالات متداول


چه مدت طول می‌کشد تا فیلر در جای خود تثبیت شود؟

برای تثبیت ژل تزریقی می‌بایست حداکثر حدود 14 روز منتظر بمانید.

چه زمانی ژل به بهترین حالت خود می‌رسد؟

از آنجایی که هر فرد با دیگری متفاوت است و نتایج اشخاص با هم تفاوت دارند، بیشتر بیماران نتایج درمان را در طول 24 تا 48 ساعت پس از تزریق مشاهده می‌کنند.

آیا پس از تزریق فیلر می‌توان روی صورت خوابید؟

برخی از بیماران دوست دارند که شب بعد از درمان، به پشت بخوابند، گرچه شواهد دقیقی وجود ندارد که نشان دهد، حالت خوابیدن بر درمان فیلر تاثیرگذار است. با این حال، بهتر است به مدت یک هفته پس از درمان از خوابیدن روی صورت خودداری کنید.

چه مدت پس از تزریق ژل می‌توان از درمان فیشیال استفاده کرد؟

بهتر است از دریافت هرگونه درمان فیزیکی و دستکاری که روی صورت انجام می‌شود، حداقل به مدت دو هفته پس از تزریق ژل خودداری کنید. مدتی طول می‌کشد تا ژل در محل خود تثبیت شود.

آیا خطر فیلر از بوتاکس کمتر است؟

احتمال بروز خطر و عارضه جانبی تزریق فیلر بیشتر از بوتاکس است. اما عوارض جانبی شدید به ندرت رخ می‌دهند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی