تزریق چربی به لب: ماندگاری،‌ معایب و قیمت + عکس و فیلم

۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

روش‌های متعددی برای حجیم کردن لب به صورت دائمی و موقت وجود دارد. در این بین تزریق چربی به لب به دلیل اثربخشی فوق العاده و ماندگاری بالا از محبوب‌ترین روش‌های حجیم کردن لب است.

تزریق چربی جایگزینی برای تزریق فیلر جهت حجیم کردن لب، از بین بردن تیرگی زیر چشم، فرم‌دهی و بزرگ کردن باسن، سینه، گونه، چانه و … است. افزایش حجم لب با تزریق چربی، روشی غیرجراحی است و کسانی که می‌خواهند بدون استفاده از فیلرهای مصنوعی حجم و فرم لبشان را به صورت دائمی بهبود دهند می‌توانند از این روش کمک بگیرند. در این روش چربی را از ناحیه اهداکننده چربی در بدن مانند شکم، باسن یا ران می‌گیرند سپس چربی جمع آوری شده را تصفیه و خالص می‌کنند و در ادامه چربی خالص را به لب تزریق می‌کنند. هدف از تزریق چربی به لب این است که از چربی بدن خود فرد برای حجیم کردن و بهبود دادن فرم لب‌ها استفاده شود. با توجه به اینکه چربی تزریق شده به لب‌ها از بدن خود فرد خارج شده و بدن، این چربی را بیگانه و عامل خطر نمی‌بیند، دلیلی برای پس زدن چربی نیز از سوی بدن وجود ندارد.

تزریق چربی به لب چه مزایایی دارد؟


 • تزریق چربی به لب در کسانی که از فرم لب هایشان ناراضی‌اند و لب‌هایی باریک، کوچک، صاف و بدون برجستگی و با پوست شل دارند می‌تواند منجر به حجیم شدن لب‌ها شود و علائم پیری را در لب‌ها کاهش دهد. به کمک تزریق چربی می‌توان ویژگی‌های یک لب جوان را (مانند فرم زیبا، حجم و پوست بدون چروک) دوباره به لب بازگرداند.
 • چربی را از ناحیه ای از بدن که دارای چربی اضافه است استخراج می‌کنند. بیشتر افراد در برخی نواحی از بدن خود چربی اضافه دارند و برای تزریق چربی به لب از این چربی‌های اضافه استفاده می‌شود تا زیبایی و جوانی به لب‌ها بازگردانده شود. پیش از تزریق چربی استخراج شده به بدن آن را به دقت تصفیه و خالص می‌کنند.
 • در بسیاری از افراد اثربخشی تزریق چربی به لب نیمه دائمی است. این درمان در مقایسه با تزریق فیلر به علت نیاز به لیپوساکشن تهاجمی‌تر است.
 • حجیم کردن لب به کمک تزریق چربی ممکن است همراه با احساس ناراحتی خفیفی باشد. پس از تزریق چربی به لب‌ها تنها چند روز تا بهبودی فاصله دارید.
 • تزریق چربی به لب عملی سرپایی است و می‌توان آن را تحت بی‌حسی موضعی انجام داد.

حجیم کردن لب‌ها با تزریق چربی برای چه کسانی ایده آل است؟


تزریق چربی به لب بهترین اثربخشی را در کسانی به وجود می‌آورد که لب‌هایشان به صورت طبیعی باریک است یا به دلیل بالا رفتن سن حجم لب‌هایشان کاهش یافته است. حجیم کردن لب‌ها به کمک تزریق چربی برای افراد زیر توصیه نمی‌شود: کسانی که داخل یا اطراف دهانشان عفونت دارد، کسانی که مصرف سیگارشان بالا است و مایل نیستند مدت کوتاهی سیگار را ترک کنند و کسانی که درصد چربی بدنشان خیلی پایین است و ناحیه مناسبی در بدنشان برای اهدا چربی وجود ندارد.

حجیم کردن لب با تزریق چربی


برای حجیم کردن لب‌ها از طریق تزریق چربی ابتدا باید چربی از ناحیه اهدا کننده گرفته شود به همین علت این روش در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول چربی از طریق لیپوساکشن جدا می‌شود و در مرحله دوم چربی جدا شده پس از تصفیه شدن به لب‌ها تزریق می‌شود. تزریق چربی مانند تزریق فیلر به لب به صورت سرپایی انجام می‌شود. تزریق چربی تحت بی حسی موضعی انجام می‌گردد.

تزریق چربی به لب نسبتاً فرایندی ملایم است اما در چند گام صورت می‌گیرد. ابتدا با استفاده از تکنیک‌های لیپوساکشن چربی را از نواحی اهداکننده چربی (مانند شکم، پهلو ها و ران‌ها) جدا می‌کنند. به این منظور ابتدا برش‌هایی ظریف روی پوست ایجاد می‌کنند. چربی جدا شده را تصفیه و برای تزریق آماده می‌کنند سپس آن را به لب‌ها به دقت تزریق می‌کنند.

تزریق چربی به لب‌ها حدود ۶۰ تا ۹۰ دقیقه زمان می‌برد. پس از پایان درمان، مراجعه کننده می‌تواند همان روز به منزل برود.

اثربخشی تزریق چربی در حجیم کردن لب‌ها فوری است با این حال لازم است ۳ تا ۶ ماه از درمان بگذرد تا نتیجه نهایی، به خوبی خود را نشان دهد و به عبارتی جا بیفتد. در این مدت درصدی از چربی تزریق شده را بدن جذب می‌کند و پس از آن حدود ۶ تا ۲۴ ماه نتایج به دست آمده دوام خواهد داشت.

بهبودی پس از پیوند ساختاری چربی

بهبودی پس از پیوند ساختاری چربی

پس از تزریق چربی، پزشک دستورالعمل‌های لازم را درباره اقدامات بعد از جراحی در اختیارتان قرار می‌دهد. همچنین درصورتی که درن جراحی (surgical drain) برایتان کار گذاشته‌اند نحوه مراقبت از آن به شما آموزش داده می‌شود. علاوه بر این درباره علائم طبیعی بهبودی آموزش‌های لازم را خواهید دید.

پس از پایان تزریق چربی، در ناحیه اهداکننده چربی و ناحیه‌ای که چربی‌ها تزریق شده است احتمالا ًدچار کبودی و ورم می‌شوید که در عرض ۱ – ۲ هفته فروکش می‌کند. روند بهبودی نواحی اهداکننده چربی ممکن است بیشتر زمان ببرد و ورم آن ۳ – ۶ ماه طول بکشد تا کاملاً خوب شود.

آیا اثربخشی تزریق چربی در حجیم کردن لب‌ها دائمی است؟


آیا اثربخشی تزریق چربی در حجیم کردن لب‌ها دائمی است

ماندگاری فرم جدید لب‌ها پس از تزریق چربی طولانی مدت است. نتایج به دست آمده سال‌ها دوام دارد. تفاوت را پس از درمان می‌توانید در لب هایتان ببینید. بهبود ظاهر و فرم لب‌ها پس از فروکش کردن ورم بهتر قابل دیدن است. برای جدا کردن چربی از ناحیه اهدا کننده چربی از لیپوساکشن کمک گرفته می‌شود و این نواحی پس از چند هفته به حالت نرمال خود باز می‌گردند. نتایج به دست آمده در بهبود فرم لب‌ها برای مدتی طولانی ماندگار است. ممکن است به ۳ جلسه تزریق چربی به لب نیاز باشد تا نتایج مطلوب به دست آید اما پس از این ۳ جلسه به جلسات دیگری نیاز نخواهد بود.

مقایسه تزریق چربی به لب و سایر روش‌های حجیم کردن لب


مقایسه تزریق چربی به لب و سایر روش‌های حجیم کردن لب

تزریق چربی به لب و سایر روش‌های حجیم کردن لب از جهات مختلفی باهم فرق دارند. تزریق چربی به لب نسبت به روش‌هایی که از فیلر درمال برای حجیم کردن لب‌ها استفاده می‌کنند نتایجی بهتر و طبیعی‌تر ایجاد می‌کند. همچنین نتایج تزریق چربی به لب ماندگارتر است. ممکن است برای دست یافتن به نتایج مطلوب لازم باشد سه جلسه تزریق چربی به لب انجام شود اما پس از آن به تزریق بیشتری نیاز نخواهد بود. در مقابل نتایج به دست آمده از تزریق فیلر درمال موقتی است و هر ۶ ماه باید درمان تکرار شود. با اینکه تزریق چربی به لب ممکن است کبودی و ورم بیشتری ایجاد کند و زمان بیشتری تا مشخص شدن نتیجه نهایی نیاز باشد اما این نتایج دائمی است و پس از درمان لب‌ها فرم طبیعی‌تری خواهند داشت. به همین علت این روش گزینه‌ای معقول‌تر و بهتر نسبت به سایر روش‌های حجیم کردن لب‌ها خواهد بود.

عوارض احتمالی تزریق چربی به لب چیست؟‌


پس از پیوند ساختاری چربی، عوارض جانبی به ندرت رخ می‌دهند. با این وجود تزریق چربی به لب این خطرات را دارد:

 • آسیب دیدن بافت‌های زیرین
 • تغییر کردن حس لامسه در نواحی درمان شده
 • خونریزی
 • عفونت
 • جای زخم
 • ناهموار شدن پوست
 • تزریق چربی زیاد یا کم
 • ورم کردن
 • کبود شدن

تیم جراحی برای کاهش احتمال وقوع این مشکلات اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

هزینه تزریق چربی به لب چقدر است؟


هزینه تزریق چربی به لب به موقعیت جغرافیایی مرکز درمانی، جراح، مدتی که انجام جراحی طول می‌کشد و پیچیدگی جراحی بستگی دارد. از آنجا که تزریق چربی به لب جراحی زیبایی است هزینه‌های آن را بیمه پوشش نمی‌دهد.

سوالات پرتکرار


 کدام مشکلات زیبایی را می‌توان با حجیم کردن لب از طریق تزریق چربی برطرف کرد؟

چربی اتولوگ می‌تواند از طریق تزریق هدفمند به لب، لب را حجیم کند. چربی اتولوگ می‌تواند قرینگی و کانتور لب‌های بالا و پایین را بهبود بخشد.

فرد معمولاً چه مدت پس از تزریق چربی به لب بهبود می‌یابد؟

پس از تزریق چربی به لب‌ها نیاز است هم ناحیه اهداکننده چربی و هم ناحیه‌ای که چربی تزریق شده است التیام و بهبود یابند. مدت زمان بهبودی به میزان لیپوساکشن صورت گرفته بستگی خواهد داشت. کبودی و تورم معمولاً ۵ – ۱۰ روز باقی می‌ماند. بیشتر مراجعه کنندگان ظرف ۲ روز پس از تزریق چربی به لب می‌توانند سر کار خود بازگردند و پس از یک هفته نیز فعالیت‌های معمول زندگی شان را از سر گیرند.

تزریق چربی به لب چه برتری نسبت به سایر روش‌های حجیم کردن لب دارد؟

زمانی که مایع به بافتی تزریق می‌شود بافت را ناهموار می‌کند و این مسئله ممکن است باعث شود لب‌ها حجیم اما بد فرم شوند. ایمپلنت نیز برای همه مناسب نیست.

تزریق چربی به لب راهی عالی برای کسانی است که خواهان لب هایی حجیم تر و جوانتر هستند. جراح می‌تواند مشخص کند دقیقا چقدر چربی به هر یک از لب‌ها باید تزریق شود. چربی تزریق شده نسبت به فیلر درمال مدت طولانی‌تری دوام دارد، به همین خاطر اثربخشی تزریق چربی نسبت به سایر روش‌های حجیم کردن لب با دوام تر است.

از تزریق چربی به لب چه نتایجی می‌توان به دست آورد؟

به کمک تزریق چربی به لب می‌توان برای مدت طولانی لب‌ها را حجیم کرد. نتایج به دست آمده از این روش سالها ماندگار خواهد بود. تفاوت ایجاد شده بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده است. با گذشت زمان و فروکش کردن ورم لب‌ها تغییر فرم لب‌ها بهتر قابل تشخیص است. ناحیه اهداکننده چربی که تحت درمان لیپوساکشن قرار گرفته است پس از گذشت چند هفته به حالت عادی خود بازمی‌گردد.

آیا احتمال عفونت کردن چربی تزریق شده به لب‌ها وجود دارد؟

برای جدا کردن چربی از نواحی اهداکننده (مانند شکم، پهلوها و ران‌ها) از تکنیک‌های مدرن لیپوساکشن استفاده می‌شود و پس از اینکه چربی به آرامی جدا و جمع آوری شد آن را تصفیه و برای تزریق به لب‌ها آماده می‌کنند. در این فرآیند فرم جدیدی که به لبها داده می‌شود کاملا طبیعی است و احتمال اینکه چربی تزریق شده به لب‌ها عفونت کند یا پس زده شود بسیار کم است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی