تزریق بوتاکس چانه: مزایا و معایب، عوارض بلند مدت + عکس و هزینه

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

افتادن چین و چروک بر روی چانه می‌تواند بخشی از روند طبیعی افزایش سن باشد. وجود چین و چروک بر روی چانه مشکلی برای سلامت شما ایجاد نخواهد کرد ولی ممکن است اعتماد به نفس شما را کاهش داده و سن شما را بیشتر نشان دهد.

بوتاکس یک سم است که می‌تواند به طور موقت حرکت عضلات زیر پوست را محدود کند. می‌توان از این ماده برای صاف کردن پوست ناحیه‌ی فک استفاده کرد. بوتاکس به صورت تزریقی در منطقه‌ی مورد نظر استفاده می‌شود.

اگر وضعیت سلامت شما مناسب بوده و انتظارات واقع گرایانه ای از این روش داشته باشید می‌توانید کاندید خوبی برای تزریق بوتاکس باشید. داشتن انتظارات واقع گرایانه برای انجام هر عمل زیبایی ازجمله بوتاکس حیاتی است.

مهم است که برای انجام این کار به یک پزشک باتجربه و ماهر مراجعه کنید. این کار باعث کاهش خطرات، عوارض جانبی و دوره‌ی بهبودی شده و بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت.

مزایای تزریق بوتاکس به چانه


مزایای تزریق بوتاکس به چانه

تزریق بوتاکس به چانه مزایای زیادی خواهد داشت که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 • بهبود زیبایی طبیعی
 • درمان بسیاری از بیماری‌ها
 • روشی غیرتهاجمی و سریع
 • گرفتن نتیجه‌ی سریع
 • هزینه‌ی پایین
 • ماندگاری نتایج
 • درمان قابل تنظیم

افراد کاندید برای تزریق بوتاکس به چانه


افراد کاندید برای تزریق بوتاکس به چانه

تزریق بوتاکس به چانه برای افرادی که به دنبال روشی موقت و غیرتهاجمی برای از بین بردن چین های چانه هستند مناسب است. تزریق بوتاکس برای افراد زیر 18 سال، مادران باردار یا شیرده، افراد مبتلا به برخی بیماری‌های مزمن و افرادی که نسبت به این ماده حساسیت دارند توصیه نمی‌شود.

نواحی تزریق بوتاکس بر روی چانه


بوتاکس می‌تواند انوع مختلفی از چین و چروک را هدف قرار داده و برای برطرف کردن افتادگی پوست این ناحیه نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

برای مثال:

 • چین های عمیق چانه
 • غبغب ایجاد شده در اثر افتادگی عضلات
 • فرورفتگی‌های چانه
 • چروک های سطحی چانه

اگر می دانید که در خطر ابتلا به چین های عمیق چانه قرار دارید می‌توانید از تزریق بوتاکس به عنوان روشی برای پیشگیری نیز استفاده کنید.

بوتاکس چانه چگونه انجام می‌شود؟


بوتاکس چانه چگونه انجام می‌شود؟

بوتاکس چانه می‌تواند چروک های ریز این ناحیه را از بین ببرد. چروک های ایجاد شده بر روی چانه معمولاً به نام ریتیدهای دینامیک شناخته می‌شوند بدین معنی که این خطوط تحت تأثیر عضلات زیر پوست شکل‌های مختلفی به خود می‌گیرند. این خطوط در اثر انجام حرکات تکراری عضلات ایجاد می‌شوند.

مغز و عضلات شما زمان و چگونگی حرکت عضلات صورت را تعیین می‌کنند. ارتباط بین مغز و عضلات توسط ترکیبی به نام استیل کولین برقرار می‌شود. بوتاکس می‌تواند به طور موقت از آزاد شدن استیل کولین جلوگیری کند.

زمانی که بوتاکس به داخل بافت عضلانی تزریق می‌شود، پس از تاثیرگذاری سم این عضلات قفل خواهند شد. نتیجه‌ی این عمل موقتی بوده و در صورتی که تزریقات توسط یک پزشک باتجربه انجام شوند آسیبی به عضلات وارد نخواهد کرد.

آمادگی قبل از تزریق بوتاکس به چانه


پزشک دستورالعمل‌های دقیقی را برای آمادگی قبل از تزریقات به شما ارائه خواهد کرد که باید به دقت آن‌ها را دنبال کنید. ممکن است به شما توصیه شود تا:

 • مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مثل ایبوپروفن و همچنین مکمل‌هایی مثل روغن ماهی و جینکو بیلوبا را به مدت 1 هفته قبل از تزریقات خود متوقف کنید.
 • به مدت 48 ساعت قبل از تزریقات خود از مصرف الکل خودداری کنید.
 • پزشک خود را در جریان هرگونه بیماری یا داروی مصرفی قرار دهید.

نحوه‌ی انجام تزریقات


نحوه‌ی انجام تزریقات

عمل تزریق بوتاکس به چانه نسبتاً کوتاه و ساده است. قبل از انجام تزریقات در مورد انتظارات خود از درمان و همچنین سوابق مصرف دارو و بیماری با پزشک صحبت کنید. در زمان مراجعه برای درمان پزشک صورت شما را ضدعفونی کرده و محل انجام تزریقات را استریل می‌کند. پس از آن یک داروی بی حسی به منظور راحتی بیشتر در محل درمان تزریق می‌شود. سپس بوتاکس به طور مستقیم به داخل عضلات چانه تزریق خواهد شد. ممکن است در زمان انجام تزریقات احساس ناراحتی کنید ولی این ناراحتی پس از چند ثانیه رفع خواهد شد. پس از اتمام تزریقات درمان شما پایان یافته است.

پس از تزریق بوتاکس به چانه چه انتظاراتی باید داشت؟


پس از تزریق بوتاکس به چانه می‌توانید بلافاصله اکثر فعالیت‌های روزمره‌ی خود را ادامه دهید. با شروع اثر سم ممکن است تا حدی احساس سوزش، بی حسی یا ناراحتی داشته باشید.

پس از اولین جلسه‌ی تزریق بوتاکس نباید انتظار گرفتن نتیجه‌ی کامل را داشته باشید. ظهور نتایج 1 تا 2 روز زمان برده و پس از 7 تا 10 روز می‌توانید نتیجه‌ی نهایی را ببینید. تزریق بوتاکس دائمی نبوده و میانگین طول اثر آن بین 3 تا 6 ماه خواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس به چانه خطرات و عوارض جانبی به همراه دارد؟


آیا تزریق بوتاکس به چانه خطرات و عوارض جانبی به همراه دارد؟

بوتاکس عملی کم خطر بوده و برای اکثر افراد مشکلی ایجاد نمی‌کند. در روزهای پس از تزریق ممکن است عوارض زیر را تجربه کنید:

 • درد، کبودی و تورم در محل تزریق
 • سردرد
 • تهوع موقتی
 • پرش عضلانی
 • کج شدن لبخند

خطر کمی برای عوارض جدی‌تر نیز وجود خواهد داشت. در صورت مشاهده‌ی هریک از عوارض زیر باید فوراً به پزشک خود و یا اورژانس مراجعه کنید:

 • تاری دید یا دوبینی
 • ضعف عضلانی یا اسپاسم های دردناک
 • دشواری تکلم
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • تنفس دشوار و تنگی نفس

پیدا کردن پزشک مناسب برای تزریق بوتاکس


پیدا کردن پزشک مناسب برای تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس به چانه برای اکثر افراد روشی مؤثر به منظور از بین بردن چین و چروک ها است. به منظور اطمینان از ایمنی درمان باید دقت زیادی را برای انتخاب پزشک خود به کار بگیرید.

یک پزشک خوب گواهی و مجوزهای لازم برای این کار را داشته و در مورد هزینه و عوارض جانبی این روش شما را آگاه می‌کند. همچنین پزشک می‌تواند عکس‌هایی از قبل و بعد درمان بیماران قبلی را به شما نشان دهد.

هزینه‌ی تزریق بوتاکس به چانه


هزینه‌ی تزریق بوتاکس به چانه

در حالی که تزریق بوتاکس کاربردهای درمانی مثل درمان میگرن دارد، به عنوان یک روشی زیبایی الکتیو نیز مورد استفاده قرار گرفته است؛ بدین معنی که شرکت‌های بیمه این روش را پوشش نداده و هزینه‌ی آن به طور کامل برعهده ی بیمار خواهد بود.

هزینه‌ی انجام این عمل تاحدی به میزان بوتاکس استفاده شده بستگی داشته و با قیمت هر ویال بوتاکس در زمان انجام تزریقات تغییر خواهد کرد.

ممکن است بسته به محل زندگی شما، تجربه‌ی پزشک و میزان بوتاکس مورد استفاده، هزینه‌ی درمان شما متفاوت باشد. تزریق بوتاکس به طور ایمن در مطب پزشک قابل انجام است. جلسات درمانی این روش کوتاه بوده، نیازی به بیهوشی نداشته و معمولاً نیاز به استراحت بعد از درمان ندارند. شما می‌توانید پس از تزریق بوتاکس رانندگی کرده و حتی بلافاصله پس از تزریقات به محل کار خود بازگردید.

سؤالات متداول


ماندگاری بوتاکس در چانه چقدر خواهد بود؟

این مدت برای هر فرد مقداری متفاوت بوده ولی در اکثر موارد می‌توان ماندگاری بوتاکس را بین 3 تا 5 ماه در نظر گرفت.

آیا بوتاکس باعث سفت شدن چانه‌ی من می‌شود؟

بوتاکس بهترین روش برای از بین بردن خطوط و چین و چروک های صورت به خصوص در ناحیه‌ی چشم و پیشانی خواهد بود. با وجود اینکه این روش نمی‌تواند غبغب را از بین ببرد ولی می‌توان از آن برای مشکلات دیگری در این ناحیه استفاده کرد.

آیا تزریق بوتاکس به چانه بر روی لبخند تاثیری خواهد داشت؟

ازجمله عوارض احتمالی تزریق بوتاکس می‌توان به کج شدن لبخند، افتادگی پلک ها و ظاهری شبیه به بیماران سکته مغزی اشاره کرد.

ماندگاری بوتاکس در چانه چقدر است؟

بوتاکس می‌تواند بین 18 تا 24 ماه در چانه باقی بماند. این مدت در افراد مختلف متفاوت خواهد بود. بوتاکس روشی دائمی نیست.

آیا تزریق بوتاکس به چانه دردناک است؟

این روش دردناک نبوده و اکثر افراد حتی به بی حسی و گاز خنده نیز نیازی پیدا نخواهند کرد. محصولات حاوی بوتاکس معمولاً دارای مقداری ماده‌ی بی حسی بوده که تزریق آن‌ها را نسبتاً بدون درد می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس به چانه ارزش انجام دارد؟

به عقیده‌ی 97 درصد از افرادی که تزریق بوتاکس به چانه را انجام داده‌اند، این روش ارزش انجام دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی