کانتورینگ صورت چیست: انواع روش ها، مزایا، عوارض + قیمت

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

کانتورینگ صورت روشی است که ظاهر کلی صورت شما را بهبود می‌بخشد. این روش که با نام فرم دهی صورت نیز شناخته می‌شود می‌تواند تناسب اجزای مختلف صورت را بیشتر کرده و به چهره‌ی شما ظاهری کوچک‌تر و متعادل بدهد.

برخی از خانم‌ها برای رسیدن به چهره‌ای کوچک، لطیف و زنانه به سراغ کانتورینگ می‌روند. برخی از آقایان نیز احساس می‌کنند که صورت آن‌ها زنانه است و برای رسیدن به چهره‌ای مردانه‌تر به سراغ این روش می‌روند. افراد مسن نیز از این روش برای بازیابی حالت قبلی چهره‌ی خود استفاده می‌کنند.

کانتورینگ صورت تکنیک‌های مختلفی داشته و می‌توان آن را با کمک عمل جراحی، تزریق ژل، بوتاکس و چربی، لیفت و مواد آرایشی انجام داد. در این مقاله کانتورینگ صورت با کمک تزریقات مختلف (بوتاکس، ژل و چربی) مورد بحث قرار خواهد گرفت. این روش باید توسط یک پزشک ماهر و باتجربه انجام شود تا خطرات و دوره‌ی بهبودی آن به حداقل برسند. داشتن اطلاعات کافی در مورد آناتومی صورت می‌تواند عامل مهمی برای موفقیت عمل باشد.

مزایای کانتورینگ صورت


مزایای کانتورینگ صورت

عمل کانتورینگ صورت می‌تواند مزایای زیادی برای خانم‌ها و آقایان داشته باشد: داشتن صورت متقارن و متعادل، بهبود اعتماد به نفس و از بین بردن جلورفتگی فک یا چانه. به طور کلی پس از انجام این عمل خط فک برجسته‌تری خواهید داشت. این عمل برای خانم‌ها صورت زنانه‌تری را به ارمغان می‌آورد.

چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟


چه کسانی می‌توانند از این روش استفاده کنند؟

افرادی که مشکل سلامتی نداشته و می خواهنم فرم بخش‌هایی از صورت خود را تغییر دهند می‌توانند از این روش استفاده کنند. در بین بیماران خانم، هدف مشترک برای انجام این روش لطیف و زنانه کردن صورت است در حالی که بیماران آقا قصد رسیدن به چهره‌ای مردانه‌تر را دارند. به همین دلیل این روش به عنوان بخشی از عمل تغییر جنسیت انجام می‌شود. همچنین افرادی که دچار افتادگی پوست صورت در اثر افزایش سن می‌شوند می‌توانند از این روش برای بازگرداندن فرم قبلی صورت خود استفاده کنند. به طور خاص افرادی با ویژگی‌های زیر می‌توانند انجام این عمل را در نظر بگیرند:

  • فک مربعی
  • عقب رفتگی چانه
  • بیرون زدگی گونه
  • جلورفتگی دهان
  • جلورفتگی چانه
  • عدم تقارن دهان

انواع صورت برای انجام کانتورینگ


انواع صورت برای انجام کانتورینگ

صورت کشیده

در صورت کشیده بیشتر بر روی خط مو، چانه، گونه‌ها و تیرگی‌های زیر چشم متمرکز خواهیم بود.

صورت الماسی

در صورت الماسی بیشتر بر نواحی زیر گونه‌ها و جلوی گوش و همچنین ناحیه‌ی زیر چشم، استخوان ابرو، وسط پیشانی و چانه متمرکز خواهیم بود.

صورت قلبی

در افرادی با صورت قلبی بیشتر بر دو طرف پیشانی، پهن بودن نیمه‌ی فوقانی و باریک بودن نیمه‌ی تحتانی صورت، ناحیه‌ی زیر گونه‌ها و همچنین ناحیه‌ی زیر چشم، وسط پیشانی و چانه تمرکز خواهیم داشت.

صورت گرد

در این افراد بیشتر به دو طرف پیشانی، شقیقه‌ها، زیر گونه‌ها، جلوی گوش‌ها و گردی فک تحتانی متمرکز بوده و قصد درازتر کردن صورت را خواهیم داشت. همچنین اقداماتی در ناحیه‌ی میانی پیشانی، چانه و زیر چشم‌ها انجام خواهند شد.

صورت بیضی

در این افراد سعی می‌کنیم با تمرکز بر دو طرف پیشانی و زیر گونه‌ها و جلوی گوش، خط رشد مو را باریک‌تر کنیم. در این افراد اقداماتی بر روی پیشانی، چانه، ناحیه‌ی زیر چشم و ابروها نیز انجام خواهد شد.

صورت مستطیلی

در این افراد بر دو طرف پیشانی، خط رشد مو، زیر استخوان فک و زیر گونه‌ها و همچنین وسط چانه، زیر چشم‌ها و استخوان ابرو متمرکز خواهیم بود.

صورت مربعی

در این افراد نواحی اصلی درمان پیشانی و زیر استخوان فک هستند تا بتوان صورت را باریک‌تر کرد. همچنین اقداماتی در زیر گونه‌ها و جلوی گوش انجام خواهند شد.

تکنیک‌های مورد استفاده برای کانتورینگ صورت


تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس

عوامل ژنتیکی تعیین کننده‌ی ساختارهای استخوانی و عضلانی فک هستند و باعث برجسته شدن خط فک خواهند شد. عضله‌ی ماستر فک در محل زاویه‌ی فک بیشترین حجم را دارد.

تزریق بوتاکس می‌تواند عضله و فرم کلی صورت شما را تغییر دهد. این دارو به طور مستقیم به داخل عضله‌ی هدف تزریق می‌شود. بوتاکس می‌تواند حالت مربعی صورت را تا حدی رفع کند. همچنین با کاهش دندان قروچه و فشار بر روی فک باعث می‌شود تا سردردهای شما کاهش پیدا کنند. این روش به دو یا سه جلسه‌ی درمانی در یک بازه‌ی یک ساله نیاز خواهد داشت ولی نتیجه‌ی نهایی ایجاد شده ارزش انجام آن را دارد.

تزریق ژل

تزریق ژل

در جراحی‌های زیبایی از گونه‌ها و شقیقه‌ها به عنوان لنگر برای نگه داشتن اجزای صورت استفاده می‌شود. می‌توان از تزریق ژل برای بازیابی حجم از دست رفته در گونه‌ها و شقیقه‌ها استفاده کرد. تزریق ژل در ناحیه‌ی گونه و شقیقه می‌تواند ظاهر شما را تا حد زیادی تغییر دهد. این کار باعث لیفت اجزای تحتانی صورت و باز شدن چشم و ابروها شده و می‌تواند باعث لیفت بدون جراحی صورت شما شود. همانند بینی و گونه، می‌توان از ژل یا فیلر برای افزایش حجم چانه تیز استفاده کرد.

تزریق چربی

تزریق چربی

می‌توان به جای ژل از چربی خود بیمار استفاده کرد. می‌توان از تزریق چربی برای حجم دادن به گونه‌ها، پر کردن فرورفتگی‌های زیر چشم و برجسته کردن خط فک استفاده نمود. این روش تهاجمی‌ترین گزینه‌ی این لیست است چراکه چربی تزریقی باید با استفاده از لیپوساکشن از ناحیه‌ی دیگری از بدن برداشته شود. این روش بسیار مؤثر بوده و اثرات آن دائمی هستند. 50 تا 80 درصد از سلول‌های چربی منتقل شده در ناحیه‌ی جدید زنده خواهند ماند و همانند سلول‌های چربی طبیعی رفتار خواهند کرد.

تزریق کیبلا

تزریق کیبلا

می‌توانید با غبغب خود بدون جراحی خداحافظی کنید. کیبلا تنها داروی مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) است که برای رفع غبغب به کار می‌رود. زمانی که کیبلا به چربی‌های زیر پوستی تزریق می‌شود سلول‌های چربی را کشته و بدن آن‌ها را از طریق دستگاه لنفاوی دفع می‌کند. پس از یک تا دو تزریق پزشک می‌تواند بدون عمل جراحی خط فک شما را کانتور کرده و ظاهری بسیار جوان‌تر به صورت شما بدهد.

کیبلا می‌تواند چربی اضافه در نقاط دیگر بدن مثل دست، سینه، ران و شکم را نیز از بین ببرد. توده‌های چربی شکم، دست، کمر، گردن، شانه و ران را نیز می‌توان با استفاده از کیبلا به صورت سریع و غیرتهاجمی از بین برد. کیبلا همچنین می‌تواند نتیجه‌ی عمل‌های تخلیه‌ی چربی مثل لیپوساکشن را بهبود بخشد. نتیجه‌ی این تزریقات ظاهری طبیعی و یکپارچه خواهند داشت.

مناطقی از صورت که تزریقات کانتورینگ صورت در آنها انجام می‌شود.


خط فک

خط فک

در این روش برجستگی خط فک رفع می‌شود تا صورت شما ظاهری جوان‌تر پیدا کند. ترکیب برجستگی خط فک و تحلیل چربی‌های این ناحیه باعث مربعی شدن صورت خواهد شد. کانتورینگ خط فک می‌تواند به جوان کردن صورت و ایجاد حالت مثلثی در آن کمک کند.

گونه

گونه

با کاهش حجم چربی، کلاژن و تون عضلات در اثر افزایش سن، گونه‌های شما دچار افتادگی خواهند شد. با گذشت زمان و کاهش حجم، بافت ها دچار افتادگی شده و صورت شما مربعی خواهد شد.

در برخی از افراد نیز گونه‌ها حجم زیادی داشته و به صورت آن‌ها حالتی سنگین خواهند داد. کانتورینگ گونه می‌تواند ظاهر گونه‌ها و میانه‌ی صورت را به صورت طولانی مدت بهبود بخشد. هدف از انجام این روش کانتور کردن لپ‌ها و برجسته شدن گونه خواهد بود تا چهره‌ی فرد ظاهری جوان‌تر پیدا کند.

مشاوره برای کانتورینگ صورت


مشاوره برای کانتورینگ صورت

در طی جلسه‌ی مشاوره می‌توانید سؤالات خود را از پزشک پرسیده و در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید. در این جلسه پزشک با شما مصاحبه کرده و استخوان‌ها و بافت های نرم صورت را بررسی می‌کند. ممکن است پزشک برای شما آزمایش خون، گرافی با اشعه‌ی ایکس و یا سی تی اسکن تجویز کند. اگر سیگار می‌کشید باید حداقل به مدت 6 هفته قبل از عمل سیگار را ترک کنید.

نحوه‌ی انجام کانتورینگ صورت


نحوه‌ی انجام کانتورینگ صورت

تکنیک‌های متعددی برای کانتورینگ صورت وجود دارند که می‌توانند برای بهبود ظاهر مورد استفاده قرار بگیرند. ازجمله این روش‌ها می‌توان به لیفت ابرو، ایمپلنت چانه، ترمیم لاله‌ی گوش، لیفت پلک، لیفت صورت، لیفت گردن و فرم دهی بینی اشاره کرد. تکنیک‌های مورد استفاده به اهداف و انتظارات شما از این عمل بستگی خواهند داشت. پزشک می‌تواند بسته به نیازها و فرم صورت شما بهترین روش‌ها را مشخص کند.

بهبودی بعد از کانتورینگ صورت


بهبودی بعد از کانتورینگ صورت

اگر چند روش را به صورت همزمان انجام داده باشید ممکن است دوره‌ی بهبودی طولانی‌تر باشد. احتمالاً پس از عمل مقداری درد و ناراحتی وجود خواهند داشت که پزشک می‌تواند برای تسکین آن‌ها دارو تجویز کند. همچنین شاهد تورم، کبودی و بی حسی خواهید بود.

ازجمله دستورالعمل‌هایی که باید در روند بهبودی رعایت کنید، بالا نگه داشتن سر به هنگام خوابیدن برای مدت یک تا دو هفته خواهد بود. می‌توانید برای کاهش تورم از کمپرس سرد بر روی زخم‌ها استفاده کنید. داروهای تجویز شده و به خصوص آنتی بیوتیک ها را مطابق با دستور پزشک مصرف کنید. پانسمان و وسایل طبی تجویز شده توسط جراح را نیز مطابق با دستور استفاده کرده و آن‌ها را خشک و تمیز نگه دارید.

ممکن است به شما توصیه شود تا به مدت 1 هفته از رژیم غذایی مایع و پس از آن برای هفته‌ی دوم و سوم از غذاهای نرم مثل سوپ، ماست و پوره‌ی میوه و سبزی استفاده کنید. لازم است تا برای جریان خون مقداری تحرک داشته باشید ولی نباید به مدت 1 ماه فعالیت فیزیکی سنگینی داشته باشید. از بین رفتن تورم ممکن است بین 6 تا 9 ماه زمان ببرد.

خطرات و عوارض جانبی کانتورینگ صورت


خطرات و عوارض جانبی کانتورینگ صورت

همانند هر جراحی دیگر، کانتورینگ صورت نیز خطرات جزئی مثل واکنش نسبت به داروهای بیهوشی، خونریزی، کبودی، هماتوم، عفونت، بی حسی، سروما و تورم را به همراه خواهد داشت.

هزینه‌ی کانتورینگ صورت


هزینه‌ی کانتورینگ صورت

کانتورینگ صورت در صورتی که تنها برای مقاصد زیبایی مورد استفاده قرار بگیرد تحت پوشش شرکت‌های بیمه نخواهد بود. هزینه‌ها بسته به موقعیت جغرافیایی و پزشک شما متفاوت خواهند بود.

مواد مورد استفاده(ژل، بوتاکس، کیبلا یا چربی) نیز تا حدی بر هزینه‌ی عمل تأثیر خواهند داشت. به طور کلی برخی از ژل‌ها مثل رستیلین، ژوویدرم و رادیس هزینه‌ی مشابهی خواهند داشت.

سن شما نیز می‌تواند بر هزینه‌ی عمل تاثیرگذار باشد. افراد مسن‌تر که دچار تحلیل استخوانی و کاهش حجم بیشتری شده‌اند ممکن است به تزریقات بیشتری نیاز داشته باشند.

ژل‌های تزریق شده به تدریج متابولیزه شده و توسط بدن تخریب می‌شوند. ممکن است پزشک به شما توصیه کند تا 6 ماه بعد برای تزریق مجدد ژل مراجعه کنید. این مقدار کمتر ژل هزینه‌ای در حدود نصف تزریقات اولیه خواهند داشت.

سؤالات متداول


ماندگاری کانتورینگ صورت چقدر است؟

همانند دیگر موارد مانند تزریق بوتاکس، ماندگاری این عمل نیز 3 تا 4 ماه بوده که با ادامه دادن تزریقات، عضلات شروع به تحلیل کرده و فک شما باریک‌تر خواهد شد.

کانتورینگ خط فک چیست؟

کانتورینگ خط فک روشی است که برای بهبود ظاهر و فرم خط فک طراحی شده است. با افزایش سن پوست و بافت های نرم در اثر نیروی جاذبه دچار افتادگی شده و مشکلاتی مثل غبغب و افتادگی خط فک برای فرد ایجاد می‌شوند.

آیا کانتورینگ صورت بی خطر است؟

به یاد داشته باشید که کانتورینگ زیبایی صورت عملی سنگین بوده و نباید آن را دست کم گرفت. با وجود اینکه روش‌های مدرن بسیار بی خطر هستند، پزشک خطرات و عوارض احتمالی را برای شما شرح خواهد داد.

ماندگاری کانتورینگ فک چقدر است؟

یکی از اصلی‌ترین مزایای کانتورینگ بدون جراحی فک با استفاده از ژل‌هایی مثل ژوودرم، ماندگاری بالای نتایج است. فرد می‌تواند تا 2 سال بدون نیاز به تزریقات اضافی از ظاهر جدید خود لذت ببرد.

آیا تزریق ژل در فک صورت را لاغر می‌کند؟

تزریق ژل برای لاغر کردن خط فک نتایجی با ظاهر طبیعی و متناسب با صورت شما به دنبال خواهد داشت. این کار می‌تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

از چه موادی برای لاغر کردن فک استفاده می‌شود؟

با تزریق بوتاکس به برخی از عضلات فک می‌توان صورت را لاغر کرده و ظاهری زنانه‌تر و متقارن به آن بخشید. با تزریق مکرر بوتاکس عضلات فک شما در طول زمان ضعیف شده و فک شما لاغر خواهد شد.

آیا کانتورینگ صورت دردناک است؟

کانتورینگ صورت درد یا ناراحتی نخواهد داشت. به هنگام درمان ممکن است مقداری احساس گرما در ناحیه‌ی صورت خود داشته باشید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی