لوگو دکتر الناز احمدی

ماندگاری بوتاکس (اثر تزریق بوتاکس چقدر طول میکشه؟)

پس از تزریق بوتاکس در نواحی مختلف، تاثیرات اولیه آن پس از چند روز بر چهره مراجعین نمایان خواهد شد و آثار پیری و چین و چروک را از بین خواهد برد. میزان ماندگاری این اثرات به عوامل متعددی وابسته است و معمولا بین 2 تا 6 ماه متغیر می‌باشد. راهکارهای موثری برای افزایش مدت ماندگاری بوتاکس و بهره مندی هرچه بیشتر از مزایای آن وجود دارد که میتوانند میزان ماندگاری را به حداکثر برسانند. پیگیری منظم جلسات، قبل از محو کامل اثرات بوتاکس می تواند تاثیر بسزایی در زیاد شدن طول اثر دارو داشته باشد.

میزان ماندگاری بوتاکس


ماندگاری بوتاکس در کاربردهای مختلف

به طور میانگین، بوتاکس بین 3 الی 6 ماه باقی می­ماند. اما بگذارید این مسئله را بیشتر باز کنیم:

  • دیرپایی آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.
  • برخی بیماران نتایج طولانی­تری را از 4 الی 6 ماه تجربه می­ کنند.
  • برخی بیماران نتایج کوتاه­تری را در زمان 2 ماه تجربه می­ کنند.
  • برای بار اولی­ها عجیب نیست که نتایج کوتاه­مدت­تری را در بار اول و نتیجه بلندمدت­تری را در بار دوم تجربه کنند.
  • دریافت­کنندگان دائمی ممکن است اثرات طولانی­تری را حس کنند چرا که ماهیچه ­هایشان تحلیل می­رود.

دلیلی که شما به درمان مجدد نیاز پیدا می­کنید این است که سم­های اعصاب­گرا در طول زمان شروع به از بین رفتن می­کنند و اعصاب شما دوباره سیگنال­هایی را به ماهیچه ­ها می­فرستد که دوباره تحلیل رفتن را آغاز کنند- دوباره چروک و خط ­های ریز را برگردانند.

ماندگاری بوتاکس در کاربردهای مختلف


بوتاکس پیشانی

تزریق بوتاکس در پیشانی حدود 4 ماه می­ماند، هرچند دیرپایی این درمان به دز خاص، مقاومت شما، سطح تمرینات و فاکتورهای دیگر بستگی دارد.

بوتاکس میگرن

اثرات بوتاکس معمولا حدود 2 ماه و نیم باقی می­ماند چون تزریقات، زودتر از 3 ماه یکبار انجام نمی­شود. بعضی افراد به درمان سردردشان برای 2 هفته آخر در چرخه بوتاکس نیاز دارند.

بوتاکس تعرق

در این نواحی اثرات تزریق تا یک سال باقی می­ماند. برای معین کردن محلی که بیشترین تعرق را دارد، این محل باید خشک و با نشاسته آغشته شود. وقتی نشاسته از عرق رطوبت می­گیرد و به یک رنگ بنفش یا آبی تیره رنگ تغییر رنگ داده که نشانگر محلی است که نیاز به درمان دارد.

بوتاکس خط لبخند

بوتاکس در اطراف دهان انجام می­شود که خط­های لبخند را کم می­کند. اثرات این روش معمولا بین 3 تا 6 ماه دوام می­آورد.

بوتاکس کوچک کردن فک

اگرچه از بیماری به بیمار دیگر متفاوت است ولی شما می­توانید انتظار داشته باشید تا 6 ماه این  فک دوام بیاورد، این دیرپایی با درمان­های منظم در طول زمان افزایش می­یابد.

بوتاکس دور چشم

بنا به اظهارات کلینیک مایو، حداکثر 3 روز برای بوتاکس طول می­کشد که اثرات قابل توجهی اطراف چشم تان ایجاد کند. ماهیچه­ های اطراف چشمتان ممکن است بعد از چند روز شروع به شل شدن کنند. اثرات بوتاکس معمولا 3 تا 4 ماه است.

زمان بروز تاثیرات بوتاکس پس از تزریق

زمان بروز تاثیرات بوتاکس پس از تزریق

عموما شما اثرات بوتاکس را خیلی زود حدود 3 تا 4 روز بعد از تزریق می­توانید ببینید. بیشتر بیماران اثراتش را بین 10 الی 14 روز خواهید دید ولی باید تا 14 روز کامل صبر کنید که حداکثر نتایج را مشاهده کنند.

تزریق زمانی کار خواهد کرد که چروک­های پوستتان شروع به محو شدن کنند. محل تحت درمان صاف­تر و تازه­تر دیده خواهد شد.

بعد از اولین درمانتان، ممکن است کمی احساس سفتی یا سنگینی در پوست داشته باشید که در طول یک یا دو هفته فروکش می­کند. شما معمولا می ­توانید بگویید که بوتاکس شروع به از بین رفتن می­کند وقتی که شما می­توانید خطوط را دوباره متحرک ببینید.

عوامل موثر بر ماندگاری بوتاکس

نه تنها زمان مشخص شدن اثرات بوتاکس بلکه دیرپایی آن هم از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. عوامل متعددی وجود دارد که بر روی مدت زمان ماندگاری اثرات بوتاکس اثر می­گذارد.

رقیق­سازی میزان دز

رقیق¬سازی میزان دز-

بوتاکس معمولا با 1 تا 3 سی سی از محلول نمک رقیق می­شود، اگرچه میزانش براساس محلی که بوتاکس را دریافت می­کند، متفاوت است. هرچقدر محل مورد نظر دقیق­تر باشد، محلول دقیق­تر ترکیب خواهد شد.

با محلول نمک رقیق­شده بیشتر، مایع­گونگی آن اجازه می­ دهد که آن را به محل­های اطراف نفوذ کند و پخش شود که همچنین باعث مفید بودن درمان می­شود.

در برخی کلینیک­ های کم شهرت­تر، محلول بیش از حد رقیق می­شود و بیمار فواید کامل را از درمانش دریافت نمی ­کند. از این جهت مهم است که از دکتر باتجربه و ماهر بهره ببرید.

تازگی مواد

تازگی مواد

بوتاکس به شکل پودر فریزشده است که قبل از تزریق به آن محلول نمک رقیق شده اضافه می­شود که باعث ایجاد یک قدرت حلال مناسب می­شود. یک ترکیب محلول باید در طول 24 ساعت استفاده شود به طوری که معمولا در این مدت بالاترین قدرت را دارد. هنگامی که باز می­شود، آمپول بوتاکس می­تواند تا 2 هفته استفاده شود.

هنگامی که شما یک فردی را پیدا می­کنید که در این کار خبره است و مراجعین متعدد دارد، آمپول بوتاکس برای استفاده روزانه باز می­شود و این تازگی محصول را تضمین می­کند.

متابولیسم فردی شما

سرعت متابولیسم در مدت زمان بقای درمان نقش دارد. هرچقدر متابولیسم سریع­تری داشته باشید، بدن شما بوتاکس را سریع­تر بیرون می­کند و اثراتش را محو می­کند. افراد با متابولیسم کندتر اغلب نقطه مقابل این را تجربه می­کنند.

اگر ورزشکار باشید، چه حرفه­ای، نیمه حرفه­ای یا آماتور، یا اینکه فردی باشید که بدنتان را در شرایط فیزیکی عالی نگاه می­دارید، احتمالا متابولیسم بالایی دارید و از اثرات درمانتان آگاه خواهید شد.

محل تزریق

محل تزریق

فاکتور دیگری که پایداری درمان را تحت تاثیر قرار می­دهد، اندازه ماهیچه­ای است که تحت درمان است. درمان روی ماهیچه ­های بزرگتر مثل ماهیچه ­های پیشانی از دوره درمانی کوتاه­تری نسبت به ماهیچه های کوچکتر مثل ماهیچه­ های چین­خوردگی گوشه چشم برخوردار است.

به طور میانگین، درمان­هایی که ماهیچه ­های پیشانی را هدف قرار می­دهد حدود 3 ماه طول می­کشد در حالی که آنهایی که برای چشم انجام می­گیرد به طور متوسط 4 ماه طول می­کشد.

سن بیمار

سن بیمار

هرچقدر پیرتر می­شویم، قابلیت ارتجاعی و توانایی تولید کلاژن از بین می ­رود. این یکی از اثرات افزایش سن است و به چروک ­های عمیق­تر منجر و خط های ریز مشخص­تر می­شود. در این بیماران، اثرات بوتاکس اغلب سریعتر از بین می­رود.

راهکارهای افزایش ماندگار بوتاکس


راهکارهای افزایش ماندگار بوتاکس

مواردی هستند که می­توانید مطمئن شوید که مزایای تزریق تداوم دارند.

برخی از این توصیه ­ها به شرح زیر است:

برای ساعت اولیه، از فعالیت شدید و گرمای مفرط بپرهیزید.

فعالیت­ها و ماساژهای شدید صورت بالقوه می ­توانند باعث شوند که بوتاکس به قسمت­هایی از صورت که نباید سرایت کند. این باعث فلج موقتی صورت، پف کردن پلک یا اثرات نامطلوب دیگر شود.

به پشت خوابیدن با قرار دادن سر کمی بالاتر از بقیه بدن برای شب اول بعد از تزریق موثر است.

آب کافی به بدنتان برسانید.

آب کافی به بدنتان برسانید

همه ما می­دانیم که خوردن آب کافی مهم است. آب پوستتان را نرم و صاف می­کند. بدون آب کافی در بدن، چروک­ ها قابل رویت­تر می­شوند. ماهیچه­ های صورت وقتی پوست خشک است کشیده­ میشوند. لذا مطمئن شوید که مقادیر زیادی آب می­نوشید اگر می­خواهید مزایای تزریق ادامه یابد. این امر کمک می­کند که محل درمان پر و بدون چروک باقی می­ماند.

از مکمل­های زینک استفاده کنید.

خیلی از افرادی پتانسیل کمبود کمبود زینک دارند. مصرف منظم مکمل زینک بعد از درمان بوتاکس می­تواند اثرات ضدپیری را به تاخیر بیندازد.

مکمل­های زینک برای داشتن مو، ناخن و پوست سالم خوب هستند. این مکمل­ها همچنین به ترکیب کلاژن کمک می­کند، بنابراین نه تنها پوست شما صاف می­ماند بلکه هر خط ریزی که در حال زیاد شدن هستند را از بین می­برند.

عادت به مراقبت از پوستتان کنید

اثرات بوتاکس طولانی­تر خواهد بود اگر از پوستتان مراقبت کنید. عادات مراقبت پوستی خوب شامل استفاده روزانه از کرم ضدآفتاب است. همچنین تلاش کنید که از ترکاندن جوش بپرهیزید زیرا باعث ایجاد لک می­شود که در بلندمدت پوستتان را تحت تاثیر قرار می­دهد.

از پدهای ضدچروک استفاده کنید

از پدهای ضدچروک استفاده کنید

اگر می­خواهید پوستتان سفت­تر شود، از پدهای ضدچروک استفاده کنید. اینها پدهای چسبناک کوچکی هستند که به قسمت موردنظر چسبانده می­شوند. خیلی مشخص نیستند پس وقتی بیرون هستید، هیچکس متوجه نمی­شود از این پدها استفاده کرده­اید.

از استرس به دور باشید

استرس از خیلی جهات تاثیر منفی روی بدن شما می­گذارد، روند پیرشدن و ایجاد علائم پیری را به سرعت افزایش می­دهد. وقتی استرس دارید، بدنتان کورتیزول ترشح می­کند که به شکست کلاژن در پوست منجر می­شود.

این امر منجر به از دست رفتن سفتی پوست و ایجاد چروک­هایی که قبلا نبوده­اند می­شود. برای طولانی­ کردن مزایای تزریق تلاش کنید. محرک­های استرس را از زندگی خود دور کنید و تکنیک­های رهایی از استرس را با آن ترکیب کنید.

می­توانید با انجام کارهایی که لذت می­برید استرس را دور کنید مثل خندین، موسیقی گوش دادن، ورزش کردن یا شرکت در سرگرمی مورد علاقه­تان.

از آفتاب و استفاده از تخت آفتابگیر اجتناب کنید

از آفتاب و استفاده از تخت آفتابگیر اجتناب کنید

آسیب­ه ایی که آفتاب باعثشان می­شود، باعث چروک­های زودرس می­شود. بوتاکس در مقابل این چروک­ها بی­اثر است چرا که آن ماهیچه­ های زیرین را درگیر نمی­کند. هر روز به صورت مداوم از کرم SPE روی صورت، گردن و دستها استفاده کنید. نتایج درمان را برای مدت طولانی ­تر با استفاده از کرم ضدآفتاب باکیفیت برای طیف گسترده به دست آورید و در طول ساعات اوج اشعه UV از بیرون رفتن اجتناب کنید.

خوب و مناسب غذا بخورید

رژیم غذایی شما بر روی ظاهر و سلامت پوستتان اثر می­گذارد. از غذاهای فرآوری و بسته­ بندی شده اجتناب کنید و مقدار شکر را در رژیم خود محدود کنید. خوردن غذاهای مناسب کمک می­کند که بدنتان کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک تولید کند. این سه ماده شیمیایی بر میزان جوان به نظر رسیدن شما تاثیر دارد. غذاهایی که منبع غنی از این مواد هستند شامل سبزیجات برگ سبز، سیب زمینی با پوست، بلوبری و آوکادوو تنها موارد محدودی از این گروه هستند.

توصیه: وزن ثابتی داشته باشید. کاهش وزن شدید خصوصا در صورتتان اثرپذیری و دیرپایی تزریقات ضدپیری را کاهش می­دهد.

منظم ورزش کنید.

متاسفانه تعداد معدودی از بیماران که دونده ­های پرفعالیت و افراد عشق کار هستند، نتایج بوتاکس و فیلرهای خود را در طولانی مدت نمی­بینند. دست از فعالیت برندارید ولی نه به شکلی که ثبات نداشته باشد. دویدن و تمرین کردن باعث خوشحالی و سلامتی شماست.

هنگامی که تمرین ورزشی می­کنید، بدنتان اندروفین ترشح می­کند. این ماده شیمیایی با استرس مقابله کرده و به شما حس خوشایندی می­دهد. تمرین کردن جریان خون را که به سلامتی و داشتن بهترین شکل ظاهری پوست کمک می­کند افزایش می­دهد.

توصیه: عضلات صورت خد را وقتی در حال تمرین ورزشی هستید، منقبض و فشرده نکنید. وقتی بیرون هستید، یک کلاه بیسبال و عینک آفتابی بپوشید تا از کوچک و جمع کردن چشمانتان بخاطر نورشدید آفتاب جلوگیری شود.

درمان­های نگهداری

بهترین روش افزایش ماندگاری نتایج بوتاکس این است که یک برنامه درمانی نگهداری با مشورت با پزشکتان داشته باشید. قبل از محو شدن اثر بوتاکس، وقت دکتر بگیرید. درمان بوتاکس خصوصا زمانی مفید خواهد بود که دقیقا روی ماهیچه­ های هدف اثر بگذارد تا به اسیدهای عصب­گرا برای بلندمدت جواب دهد. صبور باشید و به حرف پزشکتان گوش کنید. بیش از حد بوتاکس را انجام ندهید. درمان­های بش از حد به سرعت می­تواند ماهیچه­ ها را در مقابل بوتاکس مقاوم کرده و عکس­‌العمل ­های منفی به دنبال داشته باشد.

تاثیر انجام منظم جلسات در ماندگاری بوتاکس


تاثیر انجام منظم جلسات در ماندگاری بوتاکس

استفاده منظم از بوتاکس ممکن است باعث ماندگاری طولانی­تری در هربار استفاده شود. بوتاکس ماهیچه ­ها را فلج می­کند لذا ممکن است نتوانید از آنها استفاده کنید. اگر از ماهیچه ­ها استفاده نشود، کوتاه­تر و کوچک­تر می­شوند. این بدان معناست که به درمان­ های کمتر بوتاکس نیاز دارید که اثر مشابه را دریافت کنید.

سوالات متداول


چند وقت یکبار نیاز هست که بوتاکس کنم؟

برای جوان نگاه داشتن ظاهر خود و پیشگیری از اضافه شدن علائم پیری به محض پدیدار شدن چروک­ ها یا خط­ های ریز، باید به دنبال درمان مجدد باشید.

آیا بار دوم بوتاکس طولانی­تر می­ماند؟

برخی بیماران نتایج کوتاه مدت­تری را در بازه 2 ماه تجربه می­کنند. این معمول نیست که باراولی ­ها نتایج کوتاه مدت­تری را بار اول و نتایج بلندمدت­تری را بار دوم تجربه کنند. استفاده­کنندگان منظم ممکن است ببینند نتایج مدت طولانی­تری ادامه دارند چرا که ماهیچه ­ها کوچک می­شوند.

بوتاکس اول چقدر دوام دارد؟

وقتی بار اول بوتاکس انجام شد، خواهید دید که نتایجش بین 3 الی 4 ماه دوام خواهد یافت. در این مدت اثرات بوتاکس را حس خواهید کرد، هرچند حدود 2 ماه و نیم اثراتش به آرامی از بین خواهند رفت.

چرا بوتاکس نهایتا کار نخواهد کرد؟

بدن شما تمام مدت فرستنده ­های عصبی جدیدی را می­سازد، بنابراین اثر متوقف ­کننده بوتاکس زمانی که مواد شمیایی شروع به چرخش مجدد در بدنتان می­کنند، به تدریج محو می­شود.

آیا نیاز به بوتاکس کمتری در این مدت دارید؟

دکتر شافر می­گوید: ” به تجربه شخصی من، بسیاری از بیماران فقط به مقادیر کمتری نیاز دارند چون ماهیچه­ های صورتشان تحرک کمتری دارند.”

حس از بین رفتن بوتاکس چگونه است؟

وقتی اثر بوتاکس از بین می­رود، چروک­ ها شروع به پدیدار شدن کرده و بعد از درمان بدتر نمی­شوند. هرچند از آنجایی که بیمار به داشتن پوست صاف و ظاهر جوان عادت کرده است، ممکن است از بین رفتن اثرات بوتاکس شوکه­کننده باشد.

چرا دو هفته طول می­کشد که اثرات بوتاکس دیده شود؟

دلیل این تاخیر زمانی است که طول می­کشد تا بدن به تزریق بوتاکس عکس­‌العمل نشان دهد. به همین دلیل، از بیماران می­خواهیم بعد از دو هفته برای چک روند پیشرفتشان بازگردند.

از کجا بدانم که بوتاکس من درست عمل می­کند؟

بعد از تزریق بوتاکس شما احساس کشیدگی و سفتی در پوست خواهید داشت. وقتی تلاش می­کنید حرکات صورت را به شکلی اغراق­ آمیز انجام دهید، متوجه اثر بوتاکس در محل­ های تزریق در صورتتان خواهید شد.

چه مدت پس از تزریق بوتاکس اثرات آن نمایان می­شود؟

به طور کلی، اثرات بوتاکس را بین 3 الی 4 روز بعد از تزریق خواهید دید. بیشترین بیماران نتایج را در 10 الی 14 روز می­بینند ولی باید 14 روز کامل برای دیدن نتایج حداکثری آن صبر کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ